W 11 miejscowościach mieszkańcy wybierali sołtysów w pierwszych w gminie Wadowice powszechnych wybora
Drukuj
Oto nowi sołtysi

W 11 miejscowościach mieszkańcy wybierali sołtysów w pierwszych w gminie Wadowice powszechnych wyborach. W części z nich, ze względu na jednego kandydata, był to tylko formalność. Zobaczcie kto wygrał tam, gdzie głosowało się przez urnę.

W niedzielę (10.01) w godzinach od 8:00 do 18:00 w Babicy, Barwałdzie Dolnym, Choczni, Gorzeniu Dolnym, Jaroszowicach-Zbywaczówce, Kaczynie, Kleczy Dolnej, Kleczy Górnej, Stanisławiu Górnym, Wysokiej oraz Zawadce mieszkańcy po raz pierwszy w gminie Wadowice wybierali przy urnach 11 sołtysów tych sołectw. W 6 sołectwach zgłoszono tylko po jednym kandydacie, więc tam głosowanie było tylko formalnością:

Barwałd Dolny - Krzysztof Pająk
Kaczyna - Adam Gawęda
Jaroszowice Zbywaczówka - Maria Potoczna
Gorzeń Dolny - Jadwiga Paździora
Zawadka - Jan Wąsik
Klecza Górna - Paweł Stopa

W 5 sołectwach zgłosiło się kilku kandydatów, oto ci z największą ilością głosów:

Babica – Bogusław Habrzyk (frekwencja: 44,86%)
Chocznia – Mariusz Jakubas (frekwencja: 19,05%)
Klecza Dolna - Ireneusz Chrapla (frekwencja: 24,71%)
Stanisław Górny – Aneta Krzysiek (frekwencja: 39,38%)
Wysoka – Leszek Pająk (frekwencja: 32,01%)

Jak twierdzi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, pomysłodawca takiego wyboru sołtysów, tworzy to warunki, aby do lokalnej polityki zaczęli wreszcie napływać ludzie inni, niż ci, którzy decydowali o jej kształcie przez ostatnie dekady. Według niego przyszedł czas, aby mieszkańcy Wadowic sami pokazali, jaką mają wizję rozwoju swoich miejscowości i czego chcą w nich dokonać.

W związku z tym Rada Miejska w Wadowicach przygotowała zapisy zawierające szereg regulacji systemu wiejskich jednostek pomocniczych: wybór sołtysa i członków rady sołeckiej odbywać się będzie na drodze głosowania tajnego, poprzez urnę, choć tylko w przypadku sołtysa będzie to miało miejsce w wyznaczonych godzinach, w lokalu wyborczym. Rady Sołeckie wybrane zostaną spośród kandydatów zgłoszonych na zebraniu wiejskim już po wyborze sołtysa. Według burmistrza takie rozwiązanie pozwala kandydatom na sołtysów prowadzić kampanię wyborczą w swojej miejscowości, a mieszkańcom wziąć udział w normalnym, powszechnym głosowaniu. Jedynie w przypadku niskiego zainteresowania kandydowaniem w wyborach w sołectwie, sołtys i rada sołecka wybierane będą na zebraniu wiejskim, jak to ma miejsce obecnie. Wybory w poszczególnych sołectwach odbywać się będą niezależnie od siebie, z zachowaniem sporej autonomii poszczególnych miejscowości.

Przypomnijmy, że 6 grudnia testowo w Gorzeniu Górnym i Ponikwi wyborcy wybierali już w ten sposób swoich przedstawicieli. W Jaroszowicach głosowanie się nie odbyło: nikt nie zgłosił swojej kandydatury i tu tydzień później wybory odbyły się po staremu: na zebraniu wiejskim. W Ponikwi swoją kandydaturę zgłosił jedynie dotychczasowy sołtys Andrzej Cupek. 76 z 81 głosujących wyborców poparło jego kandydaturę. W Gorzeniu Górnym swoje kandydatury zgłosiły dwie osoby: dotychczasowy sołtys Jan Kubera i Justyna Szczecińska.  Wygrał Kubera z  91 głosami, na jego kontrkandydatkę głosowało 29 osób. Dużo więc w tych sołectwach się nie pozmieniało, chociaż niektórzy są zadowoleni z takiej formy wyboru sołtysów.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Ksiądz kandydatem do papieskiego medalu. Radny i były burmistrz protestuje

Opozycja nie chce Piotra Hajnosza jako przewodniczącego rady

Wójt Wieprza Małgorzata Chrapek rozpoczęła swoją szóstą kadencję

Kampania do Europarlamentu nabiera rumieńców. Wadowice odwiedził Marek Sowa

Beata Smolec oficjalnie przejęła władzę w Andrychowie