W niedzielę 12 lipca odbywa się w Polsce druga tura wyborów prezydenckich. Tak jak i dwa tygodnie temu
Drukuj
II tura wyborów. Polacy wybierają prezydenta

W niedzielę 12 lipca odbywa się w Polsce druga tura wyborów prezydenckich. Tak jak i dwa tygodnie temu, tak i teraz obowiązują obostrzenia w związki z epidemią koronawirusa.

W niedzielę (12.07) o godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Polacy wybierają między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym wciąż trwającej epidemii koronawirusa, w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, dotyczy to także wizyt w lokalach wyborczych. Przed wejściami do nich stoją płyny do dezynfekcji rąk. Obowiązuje zachowanie dystansu 1,5 metra.

W regulaminach dotyczących zachowania zasad bezpieczeństwa w lokalach wyborczych pojawiły się również restrykcje dotyczące wentylacji pomieszczeń, co godzinę mają być otwierane okna, bez przerywania procesu głosowania. Nie trzeba przekazywać komisji dowodu osobistego, a jedynie go okazać. Na ten czas może być konieczne odsłonięcie twarzy w celu identyfikacji. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zabrać swój własny długopis. Warto też zwrócić na pieczątki na karcie wyborczej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które weszło w życie przed II turą wyborów, w lokalach wyborczych pierwszeństwo mają osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat, osoby niepełnosprawne (z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie). O tych zasadach dosyć kontrowersyjnie przypomniało w sobotę (11.07) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłając komunikaty SMS na telefony obywateli.

Zobacz: Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o... II turze wyborów

Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Również do tej godziny obowiązuje cisza wyborcza.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej