Polacy, również mieszkańcy powiatu wadowickiego, otrzymują SMS z alertem Rządowego Centrum Bezpiecze
Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o... II turze wyborów

Polacy, również mieszkańcy powiatu wadowickiego, otrzymują SMS z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący... II tury wyborów. Niektórzy zastanawiają się, czy po to uruchomiono ten system?

Alert RCB to, jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,  system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert.

W sobotę (11.07) Polacy, również mieszkańcy powiatu wadowickiego, otrzymują na swoje telefony SMS z alertem RCB, o treści "II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki".

 

 

W sieci trwają gorące dyskusje, czy do tego ma służyć ten system i co wspólnego z wyborami ma taki alert oraz czy nie narusza on ciszy wyborczej. Padają też zarzuty, że głosuje się w lokalach wyborczych, a nie, jak czytamy w SMS, w komisji wyborczej.

Były szef Państwowej Komisji Wyboczej nie kwestionuje tego rozporządzenia z prawnego punktu widzenia, twierdząc, że można doszukać się w nim rozwiązań, które mają służyć zwalczaniu epidemii koronawirusa oraz, że zostało ono sporządzone na podstawie ustawy.

Rozporządzenie zostało sporządzone na podstawie ustawy. Wskazanie uprzywilejowanych grup wyborców jest pewnym dodatkiem, choć odległym, do tego zbioru postanowień np. o tym, by idąc na wybory mieć na twarzy maskę czy używać środków dezynfekcyjnych. W moim przekonaniu jest to przysporzenie korzyści pewnym grupom, które nie powinno jednak rzutować istotnie na osoby (wyborców) nieujęte w grupie. Nie widziałbym podstawy do kwestionowania tego rozporządzenia z prawnego punktu widzenia. Gorzej byłoby, gdyby w takim rozporządzeniu doprowadzono do istotnego ograniczenia praw obywatelskich. Można na to patrzeć jako rodzaj zachęty do głosowania, ale właściwym byłoby kierować go do wszystkich grup, a nie robić tego wybiórczo – komentuje w rozmowie z Onet sędzia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Jez 2020-07-11 14:20
A IMGW ostrzega o ulewach i silnym wietrze w Małopolsce a ja jeszcze alertu nie dostałem
Cytować
-3 #2 ech 2020-07-11 14:38
Mamy komunę co tu dużo mówić
teatrzyk bady 4 partii i głupotę 70% społeczeństwa
Cytować
-6 #3 Taki jeden 2020-07-11 15:10
No i co z tego? Co w tym złego?
Cytować
+8 #4 Nieźle 2020-07-11 15:33
Prawie jak spam. Alerty powinny dotyczyć zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, a nie informacji, które są ogólnodostępne od wielu dni w mediach. Niedługo będą informować o promocjach w Biedronce?
Cytować
+10 #5 Ed 2020-07-11 20:13
Mam opcje zablokowania alertów rcb, jeśli się komuś nie podoba to zalecam takie rozwiązanie:)
Pewnie cenzura tej krystalicznej strony znow skasuje komenta;)
Cytować
+6 #6 Ed 2020-07-11 20:16
Cytuję Taki jeden:
No i co z tego? Co w tym złego?

Im nic nie pasuje
Cytować
-9 #7 Wadowiczanin 2020-07-11 20:56
Czyli wyborcy pis mają pierwszeństwo reszta niech czeka ....
Cytować
+5 #8 Jezuita 2020-07-11 21:10
Cytuję Wadowiczanin:
Czyli wyborcy pis mają pierwszeństwo reszta niech czeka ....

Właśnie po to ten SMS został wysłany żeby starsi się nie bali wirusa tylko poszli zagłosować.
Cytować
+7 #9 Ed 2020-07-12 02:06
Cytuję Wadowiczanin:
Czyli wyborcy pis mają pierwszeństwo reszta niech czeka ....

Gdyby teczowi mogli być w ciąży to głosowałoby pierwsi:)
Cytować
-1 #10 Miejski 2020-07-12 07:07
Wyborów nadszedł czas plakatów w chuj A ginie las.... przyśpiewki szwagra
Cytować
-7 #11 Miejski 2020-07-12 09:15
To chyba nie wolno głosować bo alert
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.