To był wzruszający koncert: na wadowickim rynku z okazji 40. lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę P
Drukuj
Wzruszający koncert na 40 lecie papieskiego pontyfikatu

To był wzruszający koncert: na wadowickim rynku z okazji 40. lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zagrała Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod przewodnictwem Maestro Przemysława Piotra Pasternaka. Jako specjalny gość wieczoru wystąpiła Beata Kozidrak.

W niedzielę (14.10) wieczorem na Placu Jana Pawła II Wadowice uczciły 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uroczystym koncertem Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod przewodnictwem Maestro Przemysława Piotra Pasternaka. Muzycy regularnie koncertują po całej Polsce, przyciągając tysiące widzów.  Każdy ich koncert obfituje w wiele bezkonkurencyjnych adaptacji znanych utworów. Nie inaczej było również i tego wieczoru, a warto dodać, że POMF zaprezentowali się w naszym mieście już po raz czwarty i jak zwykle było czego posłuchać.

Ze sceny zabrzmiały m.in. Polonez, Quo Vadis domine, Gloria Killar, Zazdrostka, Dni których nie znamy, W malinowym Raju, Pieśń Heleny, Pasja czy Lux Aeterna. Doskonałej muzyce towarzyszyły świetnie wykonane wizualizacje na telebimie, przeprowadzające widzów przez cały pontyfikat pochodzącego z Wadowic papieża. Z orkiestrą wystąpił pięćdziesięcioosobowy Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz  soliści: Marta Mosczyńska, Zofia Nowakowska, Michał Gashoo, Gasz, Filip Lato i Szymon Grzybacz. Wydarzenie poprowadzili Mister Polski Jakub Kucner oraz Karolina Zagodżoń.

Jako specjalny gość wieczoru wystąpiła Beata Kozidrak, która zaprezentowała świetne przyjęte przez publiczność utwory: Ta sama chwila, "Białą armię" czy Rzekę marzeń. Koncert zorganizowała gmina Wadowice zaś pod sceną bawiło się i wzruszało kilka tysięcy osób.

Przypomnijmy, że równo  40 lat temu,16 października 1978 roku o godzinie 18:18 wierni zgromadzeni na Placu św. Piotra w Watykanie zobaczyli unoszący się biały dym,  symbolizujący wybór nowego papieża. Mało kto spodziewał się, że wybrany zostanie Polak – Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II.

Jan Paweł II był przełomową postacią w historii Kościoła. W czasie swojego pontyfikatu przełamał wiele schematów. Pierwszy raz od 455 lat nowym papieżem nie został Włoch, lecz kapłan z Polski. Wiele osób obawiało się takiej zmiany, lecz znajomość aż 7 języków m.in. włoskiego, pomogła zdobyć Polakowi wielu zwolenników. Chciał być bliżej ludzi i pierwsze przemówienie wygłosił na stojąco, a nie jak jego poprzednicy – siedząc na tronie. Jan Paweł II nazwany został papieżem pielgrzymem. Odwiedził 129 krajów oraz był na wszystkich zamieszkanych kontynentach.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

WCK zapowiada nowy sezon kulturalny. Ruszają zapisy na zajęcia stałe

Dożynki wojewódzkie tym razem w Ryczowie. Gwiazdą zespół Lombard

14 sierpnia akcja „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства”

Po raz piętnasty w Lanckoronie festiwal dla zakochanych!

Kapliczki w Gierałtowiczkach i Wieprzu nabierają blasku