Pogoda robi psikusa, ale są jednak upalne dni i niektórzy zastanawiają się, kiedy zostanie otwarty w
Drukuj
Kiedy otwarcie odkrytego basenu w Andrychowie?

Pogoda robi psikusa, ale są jednak upalne dni i niektórzy zastanawiają się, kiedy zostanie otwarty w tym sezonie otwarty basen kąpielowy w Andrychowie.

Pod koniec maja rząd ogłosił IV etap odmrażania gospodarki związany z epidemią koronawirusa. Wśród obiektów, które od 6 czerwca mogły zostać ponownie otwarte znalazły się baseny i pływalnie. Kryte pływalnie w Andrychowie i Wadowicach, które zostały zamknięte 12 marca w związku z zaleceniami sanitarnymi, niedawno zostały ponownie uruchomione.

Niektórzy zastanawiają się, kiedy zostanie otwarty w tym sezonie odkryty basen w Andrychowie, który zazwyczaj ruszał z początkiem czerwca. W tym roku jednak epidemia koronawirusa opóźniła jego otwarcie.

Jak dowiadujemy się u zarządcy obiektu, czyli w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Andrychowie, aktualnie twa przygotowanie techniczne basenu: czyszczenie niecek a także przygotowanie regulaminu, bo ze względu na wytyczne Ministerstwa Rozwoju, do takich obiektów może wejść obecnie jednorazowo 50% maksymalnej pojemności. Wymagane będzie też zachowanie dystansu w kasach i innych miejscach, będą też limity na torach.

Znamy już też dokładną datę otwarcia dla mieszkańców. Odbędzie się ono w poniedziałek (13.07). W najbliższych dniach opublikowany zostanie także nowy, skorygowany cennik.

Odkryty basen kąpielowy w Andrychowie to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku nad wodą nie tylko mieszkańców miasta nad Wieprzówką ale także wadowiczan. We znaki w ostatnich latach daje się jednak nieprzewidywalna aura, która powoduje, że często z powodu niekorzystnej pogody świeci on pustkami.

Andrychowski basen otwarty został oddany do użytku 29 czerwca 1935 roku. Z tej okazji zorganizowano zawody pływackie, na które zjechali uczestnicy i widownia z całej południowej Polski. Obiekt szczycił się wymiarami olimpijskimi. Urządzono go według najnowszych pomysłów i planów konstrukcyjnych. Łączył on w sobie basen pływacki oraz kąpielisko z przepiękną plażą, do której wykonania sprowadzono 2 tony piasku pociągiem znad Bałtyku! Basen posiadał krytą trybunę z szatniami, kawiarenkę, pięknie urządzone deptaki i specjalnie wybudowany wodotrysk, a nawet salę dancingową. W latach sześćdziesiątych XX wieku za wyczyn traktowano skoki z dachu trybuny do wody!

W latach siedemdziesiątych XX-wieku basen zyskał nowy wygląd. Z ogromnego kąpieliska stworzono dwa odrębne baseny: duży i średni oraz brodzik z wodotryskami dla dzieci. Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło 11 czerwca 1972 roku. Niestety okazało się, że tzw. „duży basen” nie spełnia warunków, by przeprowadzać na nim konkursy pływackie - jest o kilka centymetrów za mały.

Po roku 2000 kąpielisko administrowane było przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Z roku na rok obiekt niestety niszczał, wymagając pracochłonnych i kosztownych remontów.

W 2005 roku Rada Miejska w Andrychowie zaakceptowała pomysł wybudowania w Andrychowie nowego basenu. W budżecie na 2006 rok zarezerwowano część środków przeznaczonych na budowę basenu. W styczniu 2006 roku został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu. Po rozstrzygnięciu przetargu projekt Zespołu Basenów Otwartych w Andrychowie przygotowany został przez architektów Alinę i Jerzego Hnat ze spółki TRANS-GAZ z Sanoka.

W sierpniu 2008 roku inwestor, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. ogłosił przetarg na było wykonanie robót budowlano - montażowych. Wygrało go Przedsiębiorstwo Budowlane "ZUR" Sp. z o.o z Gliwic, które przystąpiło do budowy nowego basenu kąpielowego w Andrychowie. Został on otwarty w 2009 roku.

AKTUALIZACJA (CZWARTEK, ( LIPCA 2020 12:05)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

Coroczna kwesta na ratowanie zabytków andrychowskiego cmentarza także w sieci

XLIII Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich”

Kolejny etap budowy ścieżki rowerowej. Tym razem na Legionów

Epidemia nie przeszkodziła w czytelnictwie

Wypad w Tatry tylko z maseczką