Zagadnieniami i kwestiami związanymi z zakazem dyskryminacji będzie się zajmować nowo powołana pełn
Monika Frenkiel pełnomocniczką wojewody małopolskiego do spraw równego traktowania

Zagadnieniami i kwestiami związanymi z zakazem dyskryminacji będzie się zajmować nowo powołana pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania. Została nią Monika Frenkiel. Pełnomocniczkę przedstawił  na briefingu prasowym II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Podejmowanie i wspieranie działań oraz inicjatyw służących promowaniu zasady równego traktowania na terenie Małopolski oraz w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie to tylko jedno z zadań pełnomocniczki. Urząd stawia  również na współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji, a także ścisłe współdziałanie z Ministrer ds. Równości Katarzyną Kotulą.

W Małopolsce w ciągu ostatnich lat mieliśmy wiele przykładów dyskryminacji i mowy nienawiści, także w strukturach administracji. Wspomnę chociażby uchwałę anty-LGBT Sejmiku Województwa Małopolskiego czy nienawistne wypowiedzi Barbary Nowak, byłej już na szczęście małopolskiej kuratorki oświaty. Stoję i zawsze stałam na stanowisku, że każdy człowiek – niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wieku, przynależności etnicznej, stanu zdrowia czy portfela – ma prawo do równego traktowania. Owszem, zasady te zostały potwierdzone międzynarodowymi traktatami i zapisane w konstytucji, ale są także zasadami, jakimi powinien kierować się każdy przyzwoity człowiek. Bardzo się cieszę, że Pan Wojewoda podziela moje zdanie. Postaram się funkcję pełnomocniczki wykonywać jak najlepiej. Zawsze będę stać po stronie pokrzywdzonych, dyskryminowanych czy wykluczanych – mówi pełnomocniczka wojewody ds. równego traktowania Monika Frenkiel.

Jak podkreśla pełnomocniczka Monika Frenkiel, konieczne jest stworzenie i koordynacja ogólnopolskiej sieci specjalistów ds. równego traktowania, powołanych w ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocników wojewodów, w instytucjach publicznych i organach samorządowych.

Pełnomocniczka zaznacza, że jej pierwszym krokiem będzie kontakt z funkcjonującymi już w regionie pełnomocniczkami/pełnomocnikami ds. równego traktowania – policji, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, samorządów – pod kątem zdiagnozowania największych problemów i potrzeb. Kolejny to kontakt z organizacjami pozarządowymi z Małopolski zajmującymi się równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji.

Pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania będzie dyżurować w każdy czwartek w godzinach 12:00-14:00 w pokoju 121 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, I piętro). Wszelkie zgłoszenia i pytania można także kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: tel. 12 39 21 460, kom.: 734 114 184.

Monika Frenkiel ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest specjalistką ds. komunikacji. Przez wiele lat była dziennikarką, m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. W latach 2009-2015 pracowała w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie m.in. jako rzeczniczka prasowa Wojewody Małopolskiego i specjalistka od zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych.

Feministka, aktywistka na rzecz praw kobiet. Współorganizowała krakowskie protesty kobiet. Była współzałożycielką, a potem prezeską Stowarzyszenia (S)Prawa Kobiet. Członkini Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Autorka akcji „Sto niezwykłych Polek na stulecie niepodległości”, upamiętniającego nieznane kobiece postacie. Współautorka serialu audio z biografiami kobiet „Jej historia” wydanego przez Storytel.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+25 #1 Tuareg 2024-03-17 12:36
Kolejny zakłamany babur. Stanowisko z d.py wzięte, ale forsa leci. Żenada.
Cytować
+24 #2 Lolek 2024-03-17 12:56
N8ebieskie włosy to juz pierwszy sygnal ostrzegawczy XD
Cytować
+24 #3 Ronin 2024-03-17 14:35
Czy dyskryminacją mężczyzn też się będzie zajmować,czy to jak facet upomina się o swoje prawa to już szowinizm?
Cytować
+8 #4 Gość 2024-03-18 08:06
Zwykle gdy kobieta farbuje włosy na nienaturalne kolory to oznacza max wypatrzone poglądy, a to ma swoje korzenie w poranieniach z przeszłości.
Cytować
-1 #5 Kika 2024-03-18 13:09
Wojewoda same laski wybiera na stanowiska ma gust
Cytować
+3 #6 olox 2024-03-21 21:12
Niebieski kolor....widać że dziarsko mnie w szeregach kolorowej Rewolucji - tym razem marksizmu kulturowego. Oni już od czasów Rewolucji Franuskiej nie biorą jeńców. Będzie się działo
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.