Prof. Andrzej Nowakowski chce kontynuować dzieło przedwcześnie zmarłego dra Bronisława Czapika i raz
Drukuj
Powstaje monografia wadowickiego sportu. Dołożycie cegiełkę do tego dzieła?

Prof. Andrzej Nowakowski chce kontynuować dzieło przedwcześnie zmarłego dra Bronisława Czapika i razem ze swoimi przyjaciółmi podjął się opracowania monografii wadowickiego sportu. Zachęca wszystkich, którzy mogą pomóc, aby użyczyli skany fotografii, dyplomów czy innych dokumentów.

Wadowice stoją niemal w przededniu dwóch doniosłych jubileuszy. Pierwszy z nich to przypadający w przyszłym roku. jubileusz 150-lecia założenia słynnego wadowickiego gimnazjum i liceum.  Drugi to przypadający za dwa lata, w 2017 roku jubileusz 130-lecia narodzin wadowickiego sportu. Jest to również data powstania zorganizowanego ruchu sportowego w całym powiecie wadowickim w jego obecnych granicach. Pierwszym podmiotem krzewiącym kulturę fizyczna w mieście nad Skawą było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” założone w 1887 roku. Następną organizacją sportową jest działający do dziś Klub Sportowy „Skawa”, który powstał w 1907 roku, a więc w 2017 roku będzie również obchodził jubileusz 110-lecia.

Prawdziwa eksplozja życia sportowego nastąpiła w mieście w okresie międzywojennym. Oprócz „Sokoła” i „Skawy” prężnie działał Wojskowy Kloub Sportowy przy 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. Rozwijał się sport wśród mieszczaństwa, a zwłaszcza rzemiosła i kupiectwa. Działał sport wyznaniowy: katolicki, skupiony wobec Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz żydowski „Ari” i „Makabi”. Młodzież uprawiała również sport w miejscowym gimnazjum i w harcerstwie. Kolejarze wadowiccy mieli własną organizację: Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, w której uprawiano nie tylko sporty obronne.

Po II wojnie światowej, oprócz „Skawy”, która przechodziła zmienne koleje losu, przez blisko 20 lat działał WKS „Podhalanin” przy miejscowej jednostce wojskowej, Batalionie Piechoty Górskiej, specjalizując się w jeździectwie. Wychował olimpijczyka z Wadowic, Jana Skoczylasa, uczestnika Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował kadrę jeździecką Finlandii. Sport powszechny i rekreacja była uprawiana w Ognisku TKKF „Leskowiec” istniejącym od 1966 roku, a sport młodzieżowy w MKS „Szarotka”.

Po 1989 roku dr Bronisław Czapik, pierwszy z wadowiczan, który w 1993 roku w AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej (za rozprawę o wadowickim „Sokole” przed I wojną światową), reaktywował gniazdo „Sokoła” w 1990 roku (faktycznie istniejące do 2011).

Powstały inne podmioty kultury fizycznej, w tym, od połowy lat. 90. ubiegłego stulecia liczne uczniowskie kluby sportowe, na czele z Parafialnym Uczniowskim Klubem Sportowym „Karol” i ULKS „Sokole Oko” w Zawadce, w którym z powodzeniem najmłodsi uprawiają łucznictwo. Wciąż powstają nowe organizacje, w tym m.in. Klub Biegacza „Endorfiny” czy Amatorska Liga Popierania Siatkówki.

Dr Bronisław Czapik przed swoją przedwczesną śmiercią, która nastąpiła w 1996 roku bardzo chciał napisać monografię wadowickiego sportu. Niestety nie zdążył tego uczynić. Dlatego wespół z moimi współpracownikami z Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego podjąłem się tego zdania.

Wspomagają mnie także osoby ze środowiska wadowickiego. Chciałbym, aby to opracowanie było gotowe już w przyszłym roku. Dlatego zwracam się do wszystkich osób, którym leży na sercu dobro wadowickiego sportu, aby zechciały, w miarę możliwości, włączyć się do tego przedsięwzięcia, np. poprzez nadsyłanie skanów fotografii, dyplomów, relacji czy innych dokumentów dotyczących wadowickiego sportu. Można je nadsyłać elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także prosiłbym o kontakt telefoniczny na numer 602 822 459.

Zależy mi na tym, aby takowe materiały otrzymać do końca września tego roku. Wspomniana książka będzie dostępna na promocji w Wadowickiej Bibliotece Publicznej oraz dla szerszego grona czytelników poprzez portal WadowiceOnline.pl.

(Andrzej Nowakowski)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

W ruinach znowu zatrąbią! W Lanckoronie szykuje się III Festiwal Hejnalistów

Na dziesięciolecie kanonizacji Jana Pawła II nowe wydawnictwo

Majówka w Dworze w Stryszowie. Zobaczcie co przygotowano!

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei

Teatr Integracyjny "Przygoda" zaprasza na spektakl "Calineczka"