Kilka tysięcy osób przeszło od Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny pod kościół św. Pio
Kilka tysięcy wiernych przeszło w procesji Bożego Ciała

Kilka tysięcy osób przeszło od Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny pod kościół św. Piotra Apostoła w procesji Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W czwartek (15.06) wierni, jak co roku w Boże Ciało, przeszli ulicami Wadowic. W tym roku procesja rozpoczęła się po uroczystej mszy świętej w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Kilka tysięcy wiernych przeszło ulicą Lwowską, Poprzeczną, aleją Matki Bożej Fatimskiej do kościoła św. Piotra Apostoła. Przy czterech ołtarzach, ustawionych na trasie procesji, odczytano fragmenty Ewangelii.

To jedna z największych procesji w regionie w której biorą udział mieszkańcy Wadowic i okolic, ale także osoby przyjezdne. Nie zabrakło też oczywiście delegacji pocztów sztandarowych, stowarzyszeń czy strażaków. W wadowickiej procesji od kilku lat idzie rónież trójka dzieci, przebrana za Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos, dzieci z Fatimy, którym w 1917 roku objawiła się Matka Boska.

Boże Ciało to święto, podczas którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Uroczystość została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla diecezji Liege. W 1252 roku została ona rozszerzona na Germanię. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

(MG)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 ziutek 2017-06-15 18:52
aleluja i do przodu,tak trzymac
Cytować
+8 #2 marc 2017-06-15 20:26
Sentencja to nader stara:
TEGO PANOWANIE, CZYJA WIARA.
Cytować
+2 #3 strength 2017-06-15 22:04
razem a osobno, tak to już jest, spójrz w zaułek, dojrzysz
Cytować
-3 #4 gosc 2017-06-16 15:00
Jeden wielki cyrk
Cytować
-4 #5 dert 2017-06-16 17:01
Cytuję gosc:
Jeden wielki cyrk

Nie dam tobie minusa bo i tak nie zrozumiesz :)
Cytować
+1 #6 oblatywacz 2017-06-16 17:05
Ci ludzie tak licznie zgromadzeni,pod sztandarami Jana Pawła , Najukochańszej Matki i Jej Miłosiernego Syna ,pokazali swoje przywiązanie do tradycji,do wiary i do swojego miasta.Nikt,żad en "chwilowy fircyk"tego nie zmieni.Amen.
Cytować
+1 #7 LCF. 2017-06-16 21:17
Kiedy byłem dzieckiem co wieczór modliłem się o rower. Potem uświadomiłem sobie, że Bóg nie działa w ten sposób, więc ukradłem rower i modliłem się o przebaczenie.
Cytować
+2 #8 FCL 2017-06-17 08:36
Cytuję LCF.:
Kiedy byłem dzieckiem co wieczór modliłem się o rower. Potem uświadomiłem sobie, że Bóg nie działa w ten sposób, więc ukradłem rower i modliłem się o przebaczenie.

Tak jak ludzie ktorzy do czegos dzis doszli .............i maja wladze!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.