Podczas obchodów rocznicy 97. urodzin św. Jana Pawła II jednym z najważniejszych punktów była msza
Nowy metropolita krakowski odwiedził Wadowice. Co mówił podczas mszy?

Podczas obchodów rocznicy 97. urodzin św. Jana Pawła II jednym z najważniejszych punktów była msza święta sprawowana przez arcybiskupa Marka Jedraszewskiego, nowego metropolitę krakowskiego, który po raz pierwszy pierwszy odwiedził nasze miasto. Co mówił?

W czwartek (18.05) podczas obchodów rocznicy 97. urodzin św. Jana Pawła 1500 uczniów z 47 szkół papieskich z całej Polski wzięło udział w 17. zjeździe szkół noszących imię patrona Wadowic. Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta msza święta sprawowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, niedawno powołanego przez papieża Franciszka nowego metropolitę krakowskiego. Oprócz uczniów wzięli w niej udział samorządowcy oraz liczne grono pielgrzymów.

"Nie lękajcie się", "Nikt z nas nie jest w stanie zrozumieć siebie bez Chrystusa", "Postępujcie w zgodzie ze swoim sumieniem, kształtowanym przez Ewangelię" – to trzy kwestie akcentowane przez metropolitę krakowskiego, które wielokrotnie pojawiały się w nauczaniu św. Jana Pawła II. Arcybiskup  apelował do młodzieży, aby nie wstydzili się Chrystusa.

Będąc w tych szkołach (papieskich), stajecie się dziedzicami jego życia i jego nauczania. Wzrastacie i macie wzrastać w świecie bardzo określonych wartości. Nie wolno wam się wstydzić tego, że jesteście chrystusowi, że jesteście chrześcijanami, że należycie do Chrystusa. Przeciwnie, niezależnie, jakby na was patrzył świat i jak was oceniał, to jest powód do prawdziwej dumy. To wszyscy inni, którzy odwracają się plecami do Chrystusa powinni się tego wstydzić. Ale nie Ci, którzy od chwili chrztu są powołani do tego, aby rozwijać w sobie – dzięki współpracy z Bożą łaską – cnoty wiary, nadziei i miłości — podkreślał metropolita krakowski.

Arcybiskup odniósł się także do nauczania papieża Benedykta XVI.

W świecie, w którym mamy do czynienia z dyktaturą relatywizmu, trzeba dzień po dniu uświadamiać sobie i przeżywać tę podstawową prawdę, że jedynie Chrystus i Jego Ewangelia nas nie zwodzi, że jedynie Chrystus, który jest całą prawdą, mówi nam jak żyć, a wszystko inne, co jest przeciwne nauczaniu Chrystusa, jest jednym wielkim kłamstwem, które prędzej czy później doprowadzi do tragedii osobistej i w wymiarze społecznościowym. Trwajcie przy Chrystusie i starajcie się poznawać coraz bardziej, kim on jest, jakie jest Jego przesłanie na dzisiaj dla współczesnych czasów. (...) Związać się z Chrystusem jako najwyższą i jedyną prawdą, jest warunkiem tego, abyśmy nigdy w naszym życiu nie pobłądzili — akcentował.

17. spotkanie dzieci i młodzieży z okazji urodzin św. Jana Pawła II zorganizował Urząd Miejski w Wadowicach wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach, Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawodawczego im. Jana Pawła II w Radoczy, Bazylikę Ofiarowania NMP oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.