Próg to grupa założona w 2005 roku przez Bartosza Nowakowskiego, absolwenta Akademii Praktyk Teatralny
Obchody pięciolecia działalności wadowickiej grupy teatralno – happenerskiej PRÓG

Próg to grupa założona w 2005 roku przez Bartosza Nowakowskiego, absolwenta Akademii Praktyk Teatralnych, aktora Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" która działa do dziś przy Wadowickim Centrum Kultury.

Występują w niej między innymi licealiści i studenci z Wadowic. Od dwóch lat Próg prowadzi również grupę juniorską. Poza autorskimi spektaklami, Próg zajmuję się happeningami, akcjami ulicznymi i warsztatami teatralnymi. Mają na koncie liczne nagrody, min. Drewnianą Maskę przyznaną na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych. Z okazji pięciolecia działalnosci zapraszają do wzięcia udziału w dwóch premierach spektakli, premiery płyty muzycznej, koncertu, prezentacji multimedialnej i paru innych niespodziankach.

„Sex War”, który zobaczymy już 25 września o godz. 17.00, to spektakl autorstwa starszej, studenckiej części zespołu. Jak sami mówią: "tematyka spektaklu odnosi się m.in. do kwestii pożądania, które jest iskrą, zapalającą się przy spotkaniu dwojga ludzi, a romantyczna miłość działa jak podpałka. Te dwa dążenia rozpoczynają proces budowania więzi i prawdziwą lawinę problemów". Zapowiada się więc ciekawie i intrygująco. „Sex War”, jeszcze w wersji ‘pracy w toku’, był dwukrotnie prezentowany na międzynarodowym festiwalu 26. Theatertage am See w niemieckim Friedrichshafen w marcu br., gdzie spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i krytyków oraz został wyróżniony.

Drugim spektaklem który zobaczymy, tym razem grupy PRÓG Junior (zespołu, który powstał w 2009 r.) będzie „Geneza powstania” odwołująca się do spektaklu grupy starszej pt. „Ona” (premiera: 14 kwietnia 2009r.) i jest, jak sami autorzy opisują: "niejako skupieniem się na jednym z jego elementów: potędze wyobraźni, jako sile sprawczej w codziennym życiu. Jak dzięki ucieczce w świat wyobraźni młodzi ludzie starają się radzić sobie z otaczającym ich światem? Zazwyczaj okrutnym i bezpardonowym. Spektakl nieprzypadkowo korzysta z formy teatru cieni. Jest próbą uchwycenia delikatnych fantasmagorii wplecionych w rzeczywistość. To opowieść o tym co dzieje się w zakamarkach umysłu tuż przed zaśnięciem." Spektakl była prezentowana w wersji ‘pracy w toku’ na XXXVII Wadowickich Spotkaniach Teatralnych, gdzie jury przyznało zespołowi I Nagrodę, a wynik podsumowali słowami: „za przywoływanie widzom pierwszych zadziwień teatrem, żywiołowość i pełną wyobraźnię”.

Płyta „Poszukiwania muzyczne – Bałkany” to muzyka instrumentalna, śpiew, oraz dźwięki wykorzystane w spektaklach i treningach grupy. Pieśni na niej pochodzą z Bułgarii, Serbii, Macedonii czy Węgier, ale także usłyszeć można folklor polski, ukraiński czy rosyjski. Próg wykonuje pieśni z zachowaniem oryginalnych tekstów, ale przekształca je na wielogłosowe kompozycje i zamiast tradycyjnych instrumentów wplata w nie współczesne brzmienia gitary elektrycznej, akustycznej, basowej, perkusji, bębnów i innych instrumentów z całego świata. Płyta nawiązuje również do opisywanego spektaklu „Sex War”, w którym pojawia się większość wykonywanych na niej utworów.

Całość wydarzenia odbędzie się 25 września (sobota) o godzinie 17.00 w Wadowickim Centrum Kultury. Przewidywany czas trwania to ok. 3 godzin.

Wstęp bezpłatny!(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Wadowickie Centrum Kultury)Strona Wadowickiego Centrum Kultury: www.wck.wadowice.plNAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.