Policja nagrodziła 15-letnią Julię Korzeniowską, uczennicę II klasy Zespołu Szkół Publicznej w mi
Julia nagrodzona. Pomogła rannemu w wypadku na Wysokiej

Policja nagrodziła 15-letnią Julię Korzeniowską, uczennicę II klasy Zespołu Szkół Publicznej w miejscowości Wysoka. Nastolatka udzieliła pierwszej pomocy potrąconemu niedawno przez motocykl 66-letniemu mężczyźnie.

W czwartek (11.05) Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach mł. insp. Włodzimierz Warzecha uroczyście podziękował Julii Korzeniowskiej, uczennicy II klasy z  Zespołu Szkół Publicznych w Wysokiej, za wzorową postawę obywatelską którą wykazała się udzielając  pomocy potrąconemu mężczyźnie. W trakcie uroczystości komendant wręczył list pochwalny oraz drobne upominki. Odbyło się to w obecności mamy Doroty Korzeniowskiej oraz wychowawczyni  Katarzyny Lasek.

Przypomnijmy, że zdarzenia doszło 15 kwietnia tuż przed godziną 11:00 na drodze powiatowej tuż obok kościoła w miejscowości Wysoka. Kierujący motocyklem mężczyzna  nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i doprowadził do przewrócenia pojazdu i potrącenia 66-letniego mężczyzny.

Obecna na miejscu gimnazjalistka, która była świadkiem zdarzenia, udzieliła poszkodowanemu mężczyźnie pierwszej pomocy. 15-latka oceniła stan poszkodowanego, zorganizowała opatrunki ze sklepu znajdującego się w pobliżu oraz kierowców, którzy przejeżdżali w miejscu zdarzenia. Następnie zatamowała krwotok i ustabilizowała złamaną nogę. Jej odwaga i opanowanie w sytuacji pozwoliły na rozpytanie poszkodowanego mężczyzny odnośnie jego chorób do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dziewczyna dbała, by nikt z obecnych na miejscu nie przenosił motocyklisty, gdyż mogłoby to spowodować jeszcze większe obrażenia. Cały czas starała się utrzymać rozmowę z poszkodowanym — poinformowała nas Elżbieta Goleniowska-Warchał, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Warto dodać, że Julia Korzeniowska dwukrotnie uczestniczyła w turnieju udzielania pierwszej pomocy dla szkół gimnazjalnych "I ty możesz zostać ratownikiem" organizowanego przez  Komendę Powiatową Policji w Wadowicach. Głównym celem tego turnieju jest nie tylko wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również propagowanie właściwych zachowań oraz podnoszenie świadomości i umiejętności niezbędnych do ratowania życia ludzkiego. Zdobyta wiedza i udział w zajęciach praktycznych pozwoliły jej na właściwe udzielenie pierwszej pomocy. Ponadto gimnazjalistka jest harcerką i jako przyboczna w drużynie harcerskiej Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, szkoli młodsze zuchy w ramach gier terenowych i warsztatów z pierwszej pomocy.

(MG)
(zdjęcie: KPP Wadowice)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+26 #1 Ratownik 2017-05-11 17:24
Brawo - bo dzieki niej 66-letni mężczyzna przezyl.
Mimo znieczulicy spolecznej ONA uratowala czlowiekowi zycie dzieki jej za to.
A policji dziekuje ze umie doceniac dobre czyny mlodych ludzi.
Cytować
+10 #2 obywatel 2017-05-11 22:01
Brawo dla dziewczyny.
Nie jakieś ONRy, ale taka młodzież nam potrzebna.
Przywraca nadzieję.
Cytować
+5 #3 Dziwne 2017-05-11 22:04
Córka wyróżniona, a matka na zdjęciach jakby nie z tego świata. Wiecznie niezadowolona.
Cytować
+12 #4 driver 2017-05-11 22:18
zamiast dwóch lekcji religii w szkołach jedną zamienić na pierwszą pomoc
Cytować
+12 #5 gratulacje 2017-05-11 22:57
Gratulacje dla Julii,ale również dla Pani Kasi za solidne przygotowywanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy. Trzeba zaznaczyć, że nauczycielka robi to w czasie wolnym od zajęć i społecznie.
Cytować
+7 #6 Ratownik 2017-05-12 08:14
Cytuję Dziwne:
Córka wyróżniona, a matka na zdjęciach jakby nie z tego świata. Wiecznie niezadowolona.

Nie mow bo na 2 zdjeciu bardzo ladnie sie usmecha, ktora matka by z takiej corki nie byla zadowolona sory nie mysl tak.
A jednak jaka matka taka corka spelnia sie dlatego nalezy sie podziekowanie i matce czyz nie ??
Pozdrawiam obie jak rownierz nauczycielke Pania kasie za poswiecenie v przygotowanu ucznow do udzielania pierwszej pomocy.
Cytować
+1 #7 adam 2 2017-05-17 09:00
tak trzymac,takiej młodzierzy nam potrzeba ,a nie lwackich debili zielonych czy inne nowoczesnej ,,chołoty,,,
Cytować
0 #8 Harcerz 2017-06-04 18:56
Gratuluje naszej kochanej przybocznej za jej opanowanie oraz zimną krew. W imieniu swoim i wszystkich harcerzy mogę śmiało powiedzieć "Jesteśmy dumni".
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.