W Andrychowie obchodzono Święto Pracy. Przedstawiciele powiatowych i miejskich struktur lewicy złożyl
Lewica uczciła Święto Pracy

W Andrychowie obchodzono Święto Pracy. Przedstawiciele powiatowych i miejskich struktur lewicy złożyli kwiaty pod obeliskiem w Andrychowie. Nie zabrakło też przemówień.

Święto Pracy przypada 1 maja. Jednak w Andrychowie obchodzono je kilka dni wcześniej, bo w piątek (28.04). Dlaczego?

Przyczyną przyspieszenia obchodów była obawa, że wielu potencjalnych uczestników wyjedzie na długi weekend. Mimo fatalnej pogody na uroczystości, odbywające się tradycyjnie pod obeliskiem na rynku w Andrychowie przybyło sporo członków SLD i sympatyków lewicy — informuje nas Andrzej Petek z wadowickiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Jaglarz, sekretarz Rady Powiatowej SLD w Wadowicach. Kwiaty złożyli m.in. członkowie Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD z Ryszardem Śmiałkiem, były poseł na Sejm Stanisław Rydzoń z Oświęcimia, członkowie kierownictw powiatowej i miejskiej organizacji SLD z Andrychowa i z Wadowic, a także  przedstawiciele Stronnictwa Demokratycznego, andrychowskiego Samorządu, Towarzystwa Miłośników Andrychowa, Partii Racja i Stowarzyszenia Witalność. Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy obchodów spotkali się w siedzibie andrychowskiego SLD.

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce święto jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia "1 maja" nosiło wiele ulic i placów w kraju.

(MG)
(zdjęcia: Andrzej Petek)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-4 #1 x666 2017-05-03 09:09
Petka by zabrakło - nie możliwe . KOMUCHY
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.