Złe samopoczucie, ból głowy. Nie, nie jesteście chorzy: to najprawdopodobniej efekt smogu nad Wadowic
Smog znowu nad Wadowicami. A było tak przyjemnie...

Złe samopoczucie, ból głowy. Nie, nie jesteście chorzy: to najprawdopodobniej efekt smogu nad Wadowicami, który powrócił po kilku dniach i zmianie pogody.

Weekend zachęcał do spacerów i pieszych wycieczek, bo polepszyła się nieco jakość powietrza nad Wadowicami i okolicami w związku z lekkim wiatrem w powiecie. Niestety zmiana pogody na początku tygodnia spowodowała, że zanieczyszczenie pyłem tym czym oddychamy znowu skoczyło w górę i stacja monitoringu na rynku po raz kolejny odnotowała 11-krotne przekroczenie norm

Według prognoz i komunikatu Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach, taka sytuacja ma się niestety utrzymać w ciągu kilku nadchodzących dni. To oznacza, że nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia. Bieganie czy spacery lepiej sobie odpuścić. Szkoły czy przedszkola powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Niestety dni, w których ciężko jest przejść ulicami Wadowic nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami. Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje, jednak jak pokazują wskazania wadowickiego pyłomierza, to właśnie niska emisja w godzinach wieczornych i w nocy jest głównym powodem zanieczyszczeń. Swoje dodaje też pogoda: niska temperatura tworzy warstwę, która nie pozwala uciec zanieczyszczeniom do atmosfery, a położenie Wadowic w dolinie powoduje dodatkowo to, że nasze miasto otoczone jest szczelnym, smogowym kokonem.(MG)
(zdjęcie: Sławomir Kasperek)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 kochani w modlitwie 2017-02-17 07:57
Co Termowad pali w swoich piecach i jakie ilości i jakosci węgla używa???
Cytować
0 #2 Konrad 2017-02-21 09:18
historia PM10 w Wadowicach: http://smog-wadowice.cba.pl/
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.