Rodzina, przyjaciele, znajomi i wychowankowie, których uczył fotografii, pożegnały dziś (16.08) na c
Wadowice pożegnały Kazimierza Koczura

Rodzina, przyjaciele, znajomi i wychowankowie, których uczył fotografii, pożegnały dziś (16.08) na cmentarzu parafialnym Kazimierza Koczura: długoletniego animatora kultury w Wadowickim Centrum Kultury, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, który zmarł w piątek (12.08) po ciężkiej chorobie.

Kilkaset osób żegnało dziś (16.08) Kazimierza Koczura, który zmarł po krótkiej, ale ciężkiej chorobie 12 sierpnia tego roku w wieku 70. lat.

Urodził się 4 marca 1941 roku w Wadowicach, w 1959 roku zdał maturę w tutejszym liceum. Pierwsze sukcesy związane z pasją fotograficzną przyszły w 1972 roku, kiedy został członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, jednego z najbardziej znanych na świecie elitarnych zrzeszeń. Już rok później wystawia w salonach fotograficznych w Brazylii, w Sao Paolo i Vittorii, gdzie za pracę "Ab ovo" zdobywa srebrny medal. W 1974 roku w Nikozji na Cyprze otrzymuje Srebrny Medal Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików (FIAP).

W styczniu 1980 roku FIAP nadała mu dyplom i tytuł Artysty-Fotografika.

Był długoletnim animatorem kultury w Wadowickim Centrum Kultury, Członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i K.P.T. "Beskidnicy". Od kilku lat amatorsko uprawial grafikę komputerową. Dotychczas w tej dziedzinie prezentował swoje prace dwukrotnie (maj 2006 r., lipiec 2008 r.) w Wadowickim Centrum Kultury. 

Miał na swoim koncie niezliczoną liczbę indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych oraz szereg nagród z dziedziny fotografii. Do projektu "Wadowickie Środowisko Artystyczne", w którym uczestniczył po raz pierwszy zgłosił grafiki: "Agnieszka", "Czas utracony", "Park we mgle", "Portret w jesiennym wietrze" oraz "Szaruga". 

Brał udział jako juror w wielu konkursach m.in "Pocztowka z wakacji" organizowanej przez Wadowickie Centrum Kultury, gdzie od grudnia 1974 roku prowadził Klub Fotograficzny, który wychował wielu pasjonatów i miłośników fotografii

Spoczął dziś w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Kazanie wygłosił ksiądz Edward Staniek, kolega i przyjaciel ze szkolnej ławy zmarłego, który ze wzruszeniem wspominał poszczególne etapy jego życia.

 

"Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w ostatniej drodze Mojego Męża Kazimierza Koczura. Szczególne podziękowania dla Pani doktor Anny Zawiły za okazaną serdeczność i pomoc w czasie choroby Męża.

Maria Koczur"

 

(MG)
(zdjęcia: Wadowickie Centrum Kultury, Kazimierz Koczur)

Zobacz grafiki Kazimierza Koczura wystawione do projektu "Wadowickie Środowisko Artystyczne":

Zobacz również:
Zmarł Maciej Zembaty
Wspomnienia o Józefie Zemanie
Zmarł Józef Zeman
Pożegnaliśmy Adama Deca
Zmarł mgr Adam Dec
Adam Dec - zapomniany bard Wadowic
Zmarł Karol Pustelnik

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+21 #1 Miłośnik fotografii 2011-08-16 18:01
Ciesze się, że poruszają Państwo takie tematy. Pan Kazimierz to była kolejna wielka postać Wadowic która niestety odeszłą. Takich ludzi jest coraz mniej niestety. Może warto przybliżyć Jego twórczość?
Cytować
+14 #2 Miglanc 2011-08-16 18:56
Będzie Go brakowało na korytarzach WCK. Święć Panie nad Jego duszą.
Cytować
+17 #3 Adam 2011-08-16 19:50
Suknarowski, Dec, Zeman, Koczur...Odchod zą Wielcy Ludzie Wadowic...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.