W tym sezonie grzewczym strażacy w powiecie wadowickim interweniowali już ponad 30 razy w przypadkach z
Ponad 30 interwencji związanych z czadem tej zimy

W tym sezonie grzewczym strażacy w powiecie wadowickim interweniowali już ponad 30 razy w przypadkach zatruć czadem. Hospitalizacji wymagało aż 10 osób. Na szczęście nie było przypadku śmiertelnego. Uważajcie!

Strażacy apeluje o ostrożność. W sezonie grzewczym a zwłaszcza przy takiej pogodzie jak ostatnio, nasilają się przypadki zatrucia czadem. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie.

Tylko w ostatnich dniach strażacy i Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniowali dwukrotnie w przypadkach zatruć tlenkiem węgla. W poniedziałek (9.01) po południu w szkole w Gierałtowicach czadem przytruła się pracownica placówki. Została przetransportowana do wadowickiego szpitala na obserwację. Kilka godzin wcześniej  zatruciem tlenkiem węgla uległ jeden z mieszkańców w jednym z domów w Kleczy Dolnej. Również trafił do szpitala. W środę (11.01) straż i Zespół Ratownictwa Medycznego interweniował w bloku nr 14 na Osiedlu Westerplatte. Podtruciu uległ mężczyzna.

Jak poinformował nas Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach, w tym sezonie grzewczym strażacy interweniowali już ponad 30 razy w przypadkach zatruć tlenkiem węgla. Większość z nich skończyła się jedynie na strachu i wietrzeniu pomieszczeń. Były też groźniejsze przypadki, gdzie poszkodowani trafili do szpitala, hospitalizacji wymagało aż 10 osób. Najwięcej interwencji  było w starych blokach na Osiedlu XX-lecia i Osiedlu Kopernika. Na szczęście nie było przypadku śmiertelnego. Ostatni taki zdarzył się w styczniu 2015 roku, kiedy w nocy w jednym z bloków na tym pierwszym osiedlu zaczadzeniu podczas kąpieli uległ mężczyzna. Niestety mimo pomocy strażaków i ratowników nie udało mu się uratować życia.

 

Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, w pomieszczeniach w których występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych. Łazienki, w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

 

 

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998, 112.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.