W Krzywaczce, na granicy powiatu myślenickiego i wadowickiego, w jednym z gospodarstw u drobiu potwierdz
Ptasia grypa na granicy powiatu wadowickiego. Kontrole w Izdebniku

W Krzywaczce, na granicy powiatu myślenickiego i wadowickiego, w jednym z gospodarstw u drobiu potwierdzono przypadki ptasiej grypy. Część gospodarstw w Izdebniku w gminie Lanckorona zostanie objęta kontrolą weterynaryjną.

Jak poinformował Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, na terenie województwa małopolskiego potwierdzono pięć przypadków wysoko zjadliwej grypy ptaków HPAI: w gminie Książ Wieki (powiat miechowski), w miejscowości Czuszów (gmina Pałecznica, powiat proszowicki), w Dąbrowie Tarnowskiej (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski) oraz w Krzywaczce (powiat myślenicki).

W tym ostatnim przypadku zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 286 sztuk drobiu różnego rodzaju gatunków. Służby weterynaryjne wdrożyły tam wszystkie procedury zwalczania, przewidziane  w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne. Sytuacja jest o tyle poważna, że Krzywaczka leży tuż przy granicy powiatu wadowickiego. Stąd część gospodarstw w Izdebniku w gminie Lanckorona, leżące w najbliższym sąsiedztwie, mogą zostać objęte kontrolą weterynaryjną.

Przeprowadzona został perlustracja, która polegała na sprawdzeniu przez komisję złożoną z lekarzy weterynarii, ile sztuk drobiu i różnego ptactwa hodowlanego jest w gospodarstwach na tym obszarze i w jakich warunkach są one trzymane, tzn. czy są zamknięte, bez dostępu do wszystkiego, co na zewnątrz. Dotyczy to także paszy i wody podawanej ptakom. We wtorek (10.01) na terenie Krzywaczki zostały położone dwie maty oraz tablice informujące o zagrożeniu. Strażacy ochotnicy będą trzy razy na dobę polewać maty specjalnym płynem.

Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. W związku z tym faktem lekarze apelują o unikanie kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich, zwrócenie szczególną uwagę na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami, chronienie obiektów i ich otoczenia przed zakażeniem przez pośrednie wektory jakimi mogą być:  sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta. W w przypadku chowu drobiu w systemie wolno-wybiegowym zaleca się aby sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich, natomiast gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym w obrębie wybiegu, ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody, ponieważ istnieje możliwość skażenia wody odchodami dzikich ptaków.

Poleca się aby hodowcy zgłaszali do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków: zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie, spadek dziennej produkcji jaj, spadek przyjęcia paszy lub wody, objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

(MG)
(zdjęcie: OSP Krzywaczka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 Amelia 2017-11-08 15:46
Czy tak jest w rzeczywistości nie wiem, poza tym z wieloma elementami nie mogę
się zgodzić, ale i tak jest całkiem nieźle.


Feel free to visit my site; prace inżynierskie na zamówienie: http://kobietyaktywne.pl/index.php?strona=strony&nrf=67
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.