Na działającej od  września Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy obywate
Drukuj
150 000 zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Na działającej od  września Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu, odnotowano już 150 000 naniesionych zagrożeń.

Dzięki uruchomionej we wrześniu Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może przekazywać policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Internautom została też udostępniona skrzynka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którą można zgłaszać uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania mapy.

Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Jej budowa pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji KMZB każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

"Przez okres funkcjonowania mapy odnotowaliśmy 1 400 000 odsłon. Ponad 480 000 użytkowników naniosło 150 000 różnego rodzaju zagrożeń, z których każde spotkało się z odpowiednią reakcją policji. Każde pojedyncze zagrożenie było z pełną powagą sprawdzane. Należy przy tym pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nie tylko miejsce do nanoszenia kolejnych zagrożeń, ale również możliwość zapoznania się z potwierdzonymi zagrożeniami występującymi na określonym obszarze. Informacja taka pozwala uniknąć sytuacji, w których nasze życie lub zdrowie może być zagrożone — informuje policja.

Spośród 25 kategorii zagrożeń dostępnych na mapie, ponad 24% naniesionych zagrożeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach do tego nie przeznaczonych (36 272). 33 571, co stanowi ponad 22%, to zagrożenia związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości, a 32 879 (blisko 22%) zagrożeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Dużą "popularnością" cieszą się również inne kategorie jak np.: używanie środków odurzających, zła organizacja ruchu drogowego, niewłaściwa infrastruktura drogowa, akty wandalizmu czy miejsca grupowania się małoletnich.

W Wadowicach i okolicach najczęściej zgłaszanymi do KMZB zagrożeniami są m.in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe oznakowania dróg, zła organizacja ruchu drogowego, przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców, czy akty wandalizmy

Wymiernym efektem działań Policji w wyniku naniesionych na mapę zagrożeń jest sama obecność policjantów w miejscach, gdzie oczekuje tego społeczeństwo. Odnotowanymi wynikami skuteczności mapy są zatrzymania na gorącym uczynku sprawców przestępstw wykroczeń.

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997 — dodaje policja.



(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Zderzenie trzech aut na wylotówce w Andrychowie

Ktoś okradł "Sowę" z bratków. WCK prosi o naprawę szkód

Złodziej z kebaba i Galerii Cafe wpadł z kolegą podczas kontroli. Obaj mieli przy sobie narkotyki

Tuje i ule w ogniu. W pożarze zginęło sporo pszczół

Dachowanie na obwodnicy Andrychowa. Kierowca miał ponad 1,5 promila...