Z inicjatywy wójta Mariusza Krystiana, w Urzędzie Gminy w Spytkowicach odbyło się spotkanie w sprawie
Chcą, aby na czynnym odcinku linii kolejowej nr 103 było bezpiecznie

Z inicjatywy wójta Mariusza Krystiana, w Urzędzie Gminy w Spytkowicach odbyło się spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na czynnym odcinku linii kolejowej nr 103  Spytkowice-Alwernia. Co ustalono?

Jak już informowaliśmy wielokrotnie, ruch pasażerski na linii nr 103 Wadowice-Spytkowice-Trzebinia został zawieszony 7 października 2002 roku. Od tego czasu rozpoczęła się powolna degradacja tego malowniczego szlaku. Z powodu kradzieży torów nieprzejezdny jest odcinek Wadowice - Spytkowice, a także Trzebinia - Okleśna.

Odbywa się na niej sporadycznie jedynie ruch towarowy pociągów zdawczych między Spytkowicami a Zakładami Chemicznymi w Alwernii. W Okleśnej pociągi kierowane są na bocznicę tych zakładów własnym torem. Mimo, że ruch jest minimalny (kilka kursów pociągów w miesiącu) i tak na tak rzadko używanym, bardzo zniszczonym  szlaku, potrafi dojść do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zderzenie w lutym tego roku osobówki z lokomotywą ciągnącą cysternę.

Z tego powodu w środę (23.11) z inicjatywy wójta Spytkowic Mariusza Krystiana, w tutejszym urzędzie gminy zorganizowano spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na na czynnym odcinku linii kolejowej nr 103  Spytkowice-Okleśna. Pojawili się na nim strażacy zawodowi z JRG Wadowice a także druhowie ochotnicy z OSP Spytkowice, OSP Miejsce i OSP Bachowice, dyrektorzy Zakładu Linii Kolejowych oraz przedstawiciel Zakładów Chemicznych w Alwerni oraz pracownicy Urzędu.

Co ustalono? W przyszłym roku przeprowadzony zostanie remont toru na odcinku od Spytkowic do Okleśnej, po którym prędkość pociągów towarowych będzie mogła wzrosnąć z 20 do 40 km/h. Wyremontowany zostanie również most kolejowy (na razie nie wiadomo w jakim zakresie) na Wiśle między Miejscem a Okleśną.

Stan odcinka linii między Spytkowicami a Zakładami Chemicznymi w Alwernii:

Najważniejszą sprawą było jednak doprecyzowanie procedur bezpieczeństwa na kilku niestrzeżonych przejazdach kolejowych, między innymi poprzez czytelniejsze oznakowanie i kampanię informacyjną wśród mieszkańców, którzy często niestety zapominają, że po naszych torach wciąż jeżdżą pociągi. ma to w przyszłości zapobiec takim kolizjom jak ta z lutego.

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: archiwum)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.