Od 4 września 2010 r. kierowcy mogą być karani za łamanie przepisów na drogach wewnętrznych. Dotych
Mandaty na drogach osiedlowych

Od 4 września 2010 r. kierowcy mogą być karani za łamanie przepisów na drogach wewnętrznych. Dotychczas kierowca za nieprawidłowe parkowanie na osiedlowych ulicach czy sklepowych parkingach był praktycznie bezkarny. Teraz to się zmieniło.

Do tej pory kierowca samochodu na drodze wewnętrznej mógł nie mieć zapiętych pasów, włączonych świateł, mógł rozmawiać przez telefon komórkowy - policjanci byli wobec niego bezsilni - znaki i przepisy na takich drogach miały charakter tylko porządkowy, a interwencję zachodziły tylko wtedy, kiedy dochodziło do zagrożeń życia czy zdrowia, w praktyce oznaczało to jakiś większy wypadek.

Teraz kierowcom, którzy na parkingu przed supermarketem lub na osiedlu zaparkują tak, że będą utrudniać wyjazd lub wjazd, grozi 100 zł. mandatu. Tyle samo za postawienie auta na trawniku. Za nieuprawnione zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego (tzw. koperty) zapłacimy 500 zł. mandatu. Policjanci będą karać też za przekroczenie prędkości na takich drogach.

Na nowe przepisy narzekają mieszkańcy, głównie ci zmotoryzowani: "Przejeżdżają i dają wezwania na policję hurtem, jak leci, za wycieraczkę" - skarży się Bartosz, mieszkaniec os. XX-lecia. "Pewnie, prościej jest przyczepić się do parkowania niż zająć się np. pijaną młodzieżą. W nocy strach iść przez osiedle, wtedy nie ma nikogo na patrolu."

Przepisy przepisami, ale faktycznie medal ma dwie strony: wadowickie osiedla, głównie te starsze, budowanie i projektowane w latach kiedy natężenie ruchu i ilość samochodów była kilkukrotnie mniejsza, po prostu nie nadają się do parkowania na nich takiej ilości samochodów jaka jest teraz. 

Widać to doskonale wieczorami, bądź najbardziej w weekendy: ciężko jest znaleźć wolne miejsce. Zniecierpliwieni szukaniem miejsca kierowcy, po prostu parkują gdzie się da. Teraz mogą za to niestety słono zapłacić...

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Stiwen 2010-09-13 23:18
Niech Pani Burmistrz,zamia st naprawa dobrego rynku zajmie sie budowa nowych miejsc parkingowych,bo z parkowaniem w Wadowicach jest masakra
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.