Jak ostrzega Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach, w zw
Skawa może przekroczyć stan ostrzegawczy

Jak ostrzega Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach, w związku z intensywnymi opadami deszczu, prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych poziomu wody Skawy i innych dopływów Wisły.

Od kilku dni pada deszcz i tradycyjnie powtarza się sytuacja z poprzednich lat o tej porze roku, czyli podwyższone stany wody, grożące nawet powodzią.

Tym razem chyba jednak nie będzie tak groźnie jak w poprzednim roku, jednak jak informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach w zlewniach Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa małopolskiego prognozowane są wzrosty poziomu wody (lokalnie gwałtowne) do dolnej części strefy stanów wysokich z  przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W niektórych miejscach możliwe jest też przekroczenie stanów alarmowych. Taka sytuacja będzie trwać do środowego (27.05) popołudnia. Koniec tygodnia ma być już ładny i ma przestać padać.

Przypomnijmy, jak wyglądały Wadowice i okolice po intensywnych opadach w maju 2010 roku:

(MG)
(zdjęcia: archiwum)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-4 #1 artysta 2015-05-26 16:21
a podobno mieli juz w maju napelniac zbiornik ,nic tym pełowca nie wychodzi ,chyba ze ,,,afery,,,
Cytować
+6 #2 Zenek 2015-05-26 19:19
Tak jak na zdjęciu 7 wyglądać będzie komenda policji po budowie na terenie zalewowym
Cytować
0 #3 Rafał 2015-05-26 23:07
Akurat nienapełniona Świnna Poręba bardziej przydała się w 2014 roku i 2010 roku. Pojemność powodziowa wynosi 60 mln m3 czyli tyle ile zapora zatrzymała wody podczas obydwu wezbrań. Gdy zbiornik jest pełny szansa, że dokładnie taką rezerwę zastanie fala powodziowa jest mała, gdyż manewrowanie taką ilością wody jest trudne i zależy od prognoz pogody. Gdyby zbiornik w 2010 roku był gotowy na pewno nie byłoby możliwości skorzystania z pełnej rezerwy. Wtedy w maju w Wadowicach nawet nie był przekroczony stan ostrzegawczy.Pr zy 50 czy 55 mln rezerwy stan wody poniżej zbiornika byłby wyższy co miałoby znaczne skutki.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.