Wielka Sobota: od rana w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i w kościele św. Piotra Aposto
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy

Wielka Sobota: od rana w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i w kościele św. Piotra Apostoła trwa święcenie pokarmów. Pogoda niestety trochę nie sprzyja rodzinnym spacerom z koszyczkiem...

Wielka Sobota w Kościele katolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, czy strażacy. To czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie i okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.

W Wielką Sobotę (4.04) w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze święte. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).

W tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wadowiczanie od rana tłumnie pojawiają się z koszyczkami w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i w kościele św. Piotra Apostoła.

Co można włożyć do koszyczka? Jego zawartość powinna uwzględniać tradycję, ponieważ wszystko ma znaczenie symboliczne. Chleb (symbolizuje Ciało Chrystusa, wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność), wędlina - symbol zdrowia i płodności dla nas i rodziny, sól - symbolizuje oczyszczenie i prawdę, włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło, jajko - symbol życia, wkładamy do koszyczka, by pamiętać o wciąż odradzającym się życiu, ser - jest symbolem związku człowieka z przyrodą, chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, ciasto - symbol umiejętności i doskonałości, baranek - symbol Świąt Wielkanocnych, uosabia przezwyciężenie zła.

 

(MG)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 koszyczek 2015-04-05 11:23
A mnie się zdaje, że tak jak w niektórych innych krajach, piątek, a dokładnie Wielki Piątek, powinien być dniem wolnym od pracy, dniem wyciszenia, z zamkniętymi sklepami, jeśli chodzi o trzymanie się w miarę ściśle ewangelii. Sobota nie musi być już taka cicha. Ktoś ma inne zdanie? Pytanie kieruję do katolików.
Cytować
0 #2 lump 2015-08-22 09:32
Cytuję Leona:
Hay un sinfín de aplicaciónes, incluso se pueden hacer
bolsas de basura con este material.

Feel free to surf to my weblog; uncoveredpushov33.postbit.com, Sam: http://uncoveredpushov33.postbit.com/comision-de-eurocamara-aprueba-directiva-final-sobre-las-bolsas-de-plastico.html,

pisz po polsku lub po naszemu
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.