10 września 2010 (piątek) na Placu Jana Pawła II od godziny 10.00 do 21.00 trwać będzie happening -
IX Dzień Solidarności  z osobami Chorującymi Psychicznie

10 września 2010 (piątek) na Placu Jana Pawła II od godziny 10.00 do 21.00 trwać będzie happening - IX Dzień Solidarności z osobami Chorującymi Psychicznie.

Już po raz kolejny Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii „Adiutare” w Wadowicach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Wadowicach i Filia w Andrychowie organizuje lokalne obchody ogólnopolskiej akcji „ Schizofrenia – Otwórzcie drzwi”. Program ten został zainicjowany w Polsce w roku 2000.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii „Adiutare” powstało za sprawą osób chorujących psychicznie, ich rodzin oraz ludzi aktywnie działających w sektorze pomocy społecznej. Adiutare to znaczy pomagać, Stowarzyszenie gromadzi tych wszystkich, którzy swoją pracą wspierają osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich.

Stowarzyszenie istnieje od 2005 roku. Status Organizacji Pożytku Publicznego uzyskało w 2008 roku. Działalność Stowarzyszenia jest finansowana ze składek członkowskich, dotacji celowych instytucji publicznych oraz darowizn. Pomagają również darczyńcy, którzy przekazują na konto naszej organizacji 1% w ramach corocznego rozliczenia.

W godzinach popołudniowych koncertować będą: zespół muzyczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, Kapela „Baciary” z Podhala, zespół „Różowa Pantera” oraz „Big – Band Małopolski”. Przez cały czas trwania imprezy na Placu Jana Pawła II w Wadowicach będą prowadzone warsztaty plastyczne dla dzieci. Czynny będzie punkt informacyjny obsługiwany przez członków Stowarzyszenia „Adiutare”, gdzie będzie można uzyskać informację dotyczącą form pomocy oraz wsparcia na terenie powiatu wadowickiego.

Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Umacnianie i zdrowienie”, skierowana jest do mieszkańców Gminy Wadowice. Służy pogłębieniu tolerancji wobec osób chorych psychicznie oraz propagowaniu informacji dotyczących form pomocy i wsparcia na terenie Powiatu Wadowickiego. W dniu tym prezentowana będzie twórczość użytkowników ŚDS w formie wystawy prac oraz występów artystycznych. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie symboliczne przejście przez drzwi i złożenie swojego podpisu, co stanowi wyraz zrozumienia, akceptacji i integracji lokalnego środowiska z osobami chorującymi psychicznie.

„Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” to z jednej strony – organizacja i pomoc w działaniach lokalnych, które rozwiązują konkretne problemy chorujących, z drugiej kampania społeczna, której elementem kluczowym jest Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię – „Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi”. Główne cele programu to tworzenie środowiska wspierającego osoby chore psychicznie, poprzez sieć organizacji zajmujących się terapią, pomocą, profilaktyką, reintegracją zawodową oraz – działania wobec opinii publicznej - kampanie społeczne zmierzające do przełamywania stereotypów dotyczących chorujących.

Jej głównym celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji w naszym kraju dla osób chorych psychicznie. Program „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” jest prowadzony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Kampania ta ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię.

Więcej o stowarzyszeniu na oficjalnej stronie: www.adiutare.eu

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.