Policja szuka sprawcy bądź sprawców podpaleń śmietników, do jakich w ostatnim czasie doszło na ter
Policja szuka podpalacza

Policja szuka sprawcy bądź sprawców podpaleń śmietników, do jakich w ostatnim czasie doszło na terenie Wadowic. Odnotowano kilka takich przypadków. Taki czyn to przestępstwo i grozi za nie surowa kara.

Wygląda na to, że na terenie Wadowic grasuje podpalacz bądź podpalacze. W ostatnim czasie kilka osiedlowych śmietników stanęło w ogniu. W sobotę (11.10) około 20:00 w ogniu stanął kontener na śmieci segregowane, znajdujący się między blokami numer 16 i 17 na osiedlu Kopernika. Niestety, mimo szybkiej akcji strażaków, spłonął doszczętnie. Drugi z kontenerów uległ osmaleniu. Zdarzenie, o którym już pisaliśmy, to nie jedyny przypadek.

Zobacz: Spłonął kontener

Jak poinformowała nas Elżbieta Goleniowska-Warchał, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, w poniedziałek (13.10) policjanci otrzymali zgłoszenia o kolejnych podpaleniach, bo ustalono, że zrobiono to celowo. W ogniu stanął kontener przed blokami TBS na ulicy Batorego, śmietnik przy bloku nr 4 na osiedlu XX-lecia, doszło też do nadpalenia korzeni drzewka na Łazówce. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby ogień przeniósł się na stojące samochody bądź domy...

Przypomnijmy, że podpalenie jest przestępstwem i w każdym przypadku jest ścigane przez prokuratora. Każdy taki czyn zagrożony jest karą więzienia. Prawo jest bardzo surowe, jeśli sprawca wywołuje pożar, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach (tzn. którego wartość przekracza obecnie 1 mln zł.). Wówczas podlega karze pozbawienia wolności od roku aż do 10 lat. Jeśli zostanie ustalone, że sprawca podpalenia działał nieumyślnie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei, jeśli ktoś sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Najsurowszą karę ustawodawca przewidział dla sprawcy, jeśli wywołany przez niego pożar spowodował śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia wymagające długotrwałego leczenia. Wówczas sąd może wymierzyć sprawcy od dwóch, do nawet 12 lat więzienia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 Edek 2014-10-14 14:01
Jakim trzeba być debilem, żeby robić coś takiego? To pewnie jakiś gimbus, który sobie nie zdaje sprawy czym może się coś takiego skończyć.
Cytować
+12 #2 kaczy 2014-10-14 14:02
łapy pourywać jak policja złapie... pomyślcie, jakie fajerwerki by były jakby się na parkingach auta pozapalały.
Cytować
+16 #3 GrzegorzJacek 2014-10-14 14:35
Z tego co można zobaczyć od kilku tygodni na oś. XX-lecia to część kontenerów jest polewana jakąś żrącą substancją bo się rozpuszczają a może i to powoduje ich zapalenie. Złapać debila jak najszybciej dopóki nie doszło jeszcze do większej tragedii.
Cytować
+1 #4 tomek 4p 2014-10-15 08:56
:cry: pajac nieodpowiedzian y
Cytować
+1 #5 ok555 2014-10-16 08:13
o maj gat :-| co to jest
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.