Na wadowickim rynku pojawiło się skrzynka z AED, czyli Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym: urzą
Drukuj
Na wadowickim rynku stanął defibrylator

Na wadowickim rynku pojawiło się skrzynka z AED, czyli Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym: urządzeniem medycznym, służącym do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca. Szybko i prawidłowo użyte może uratować czyjeś życie.

W północnej części placu Jana Pawła II, tuż obok budynku magistratu i ulicy Krakowskiej, dzięki staraniom Grupy Medycznej OSP Wadowice, Urząd Miejski w Wadowicach zainstalował urządzenie AED (Automated External Defibrillator), czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.

Sprzęt na wadowickim rynku to defibrylator LIFEline AED, jeden z najbardziej znanych i  sprawdzonych defibrylatorów AED, który został rozmieszczony  w ponad 150 000 miejsc na całym świecie.  Jego skuteczność została potwierdzona podczas wielu akcji ratowniczych w których został użyty. Posiada najwięcej udokumentowanych danych na temat skuteczności użycia w ratownictwie przed szpitalnym.

Aby go użyć, wystarczy rozbić szybkę z boku, wyjąć kluczyk i otworzyć nim zamek. Do defibrylatora dołączany jest zestaw uzupełniający pierwszej pomocy, który składa się z maseczki do sztucznego oddychania, maszynki do golenia, dwóch par rękawiczek winylowych i gazika do dezynfekcji.

W sobotę (12.07) podczas Dnia Dawcy Szpiku Grupa Medyczna OSP Wadowice  będzie szkolić mieszkańców z korzystania z tego urządzenia. Jak dowiadujemy się, Urząd Miejski zakupił dwa defibrylatory różnego typu: drugie z nich jest na stanie OSP Wadowice.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Miała dwa promile i siadła za kierownicę. 36-latce grozi dwa lata więzienie

Pijani wandale chcieli zniszczyć ławki w parku. Wpadli dzięki monitoringowi

Na wadowickim rynku stanęło bożonarodzeniowe drzewko. Przyjechało z Zaskawia

Gdzie w kolejnym tygodniu grudnia nie będzie prądu?

Zmotoryzowani Mikołaje po raz czternasty częstowali słodyczami