Replikę łodzi z czasów Jezusa, replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak Karola Wojtyły
Tak wygląda nowe muzeum papieskie

Replikę łodzi z czasów Jezusa, replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak Karola Wojtyły czy pistolet Ali Agcy mogli zobaczyć dziennikarze i goście podczas konferencji prasowej w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego otwarcie już wkrótce.

W poniedziałek (7.04) w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się spotkanie prasowe dotyczące otwarcia nowej odsłony placówki. Wzięli w nim udział dyrektor muzeum ks. Dariusz Raś, jego zastępca ks. Jacek Pietruszka, projektanci Barbara i Jarosław Kłaputowie oraz reprezentant gminy Wadowice Stanisław Kotarba. Dyrektor muzeum opowiedział historę powstania wadowickiego muzeum. Nowa wystawa będzie wyposażona w 150 multimediów a także artefakty, rzeczy i pamiątki po Janie Pawle II.

Przede mną oprócz mikrofonów, szczególna pamiątka, którą chcemy wraz z państwem włożyć dzisiaj w sposób symboliczny do gabloty w piwnicy. To jest Biblia, Biblia Tysiąclecia, którą podczas dni odchodzenia Jana Pawła II używano do czytania przy leżącym Ojcu Świętym. Na stronie 350 w II Księdze Królewskiej zaznaczono krzyżykiem słowo "Amen" - mówił dyrektor Muzeum ks. Dariusz Raś, prezentując pamiątkę.

Dyrektor zwrócił też uwagę, że najwięcej depozytów muzeum uzyskało od księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Podziękował też podmiotom, które współtworzą placówkę jako organizatorzy. Projektanci Barbara i Jarosław Kłaputowie wprowadzili zaproszonych gości w narracyjną i multimedialną koncepcję wystawy.

Nam zależało bardzo, chcieliśmy, żeby to muzeum było fascynującym spotkaniem z niesłychanie pięknym wewnętrznie człowiekiem. Człowiekiem, który namiętnie kochał świat, kochał ludzi, który zanurzony był w ten świat poprzez takie rzeczy jak sport, teatr, poezja, a jednocześnie skupionym na nieustannym dialogu z Bogiem. Odkrywanie tej postaci na wielu płaszczyznach, jako filozofa, jako publicystę, jako intelektualistę, a jednocześnie wielkiego przywódcę, wymagającego nauczyciela i umiłowanego przez górali dostojnego bacę i narciarza, i mistyka, i świętego: to jest właśnie opowieść o tym muzeum - mówiła Barbara Kłaput.

Również rzecznik Urzędu Miejskiego Stanisław Kotarba dodał kilka słów od siebie.

Jest to wydarzenie historyczne, na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Jana Pawła II, na którą cały naród czeka, cały świat. To jest wspaniały, historyczny moment i bardzo cieszymy się my, wadowiczanie, że to nasze rodzinne miasto Jana Pawła II jest przygotowane na świętośc naszego największego rodaka Jana Pawła II. Ta wystawa, to muzeum tutaj, będzie placówką na poziomie światowy. Zwiedzając to zobaczycie państwo jaki to jest poziom, jaka gitantyczna praca została tu włożona. Jest to coś niesamowitego. Jest to wielki sukces, jest to historyczne osiągnięcie i wielką radością jest to, że też rynek i całe otoczenie tego muzeum jest wszystko przygotowane. Czekamy z nadzieją, ufnością na dzień kanonizacji, na niedzielę 27 kwietnia bo jak gdyby rozpoczyna się nowa historia w życiu świata, Kościoła Powszechnego, Polski a przede wszystkim Wadowic - mówił Stanisław Kotarba.

Zaproszeni dziennikarze i goście mogli również zwiedzić część muzeum, w sumie dwa poziomy (6 z 16 pomieszczeń) na których można było zobaczyć m.in. replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak księdza Karola Wojtyły, replikę łodzi z czasów Jezuza znalezionej nad Jeziorem Galilejskim czy kontrowersyjny eksponant, który chyba wzbudził najwiecej emocji: pistolet Browning HP CAL kaliber 9 mm z którego zamachowiec Ali Agca strzelał do papieża.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2014 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy.

Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

Muzeum po ponad trzyletnim remoncie zostanie otwarte dla zwiedzających już w najbliższą srodę (9.04) o godzinie 17:00. W tej chwili trwają ostatnie prace przy wystawie.

Bilet normalny będzie kosztował 18 złotych, bilet ulgowy 10 złotych. Bilet normalny z przewodnikiem w języku obcym to wydatek 25 złotych, taki sam ale ulgowy to 17 złotych.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak, Marcin Guzik)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+49 #1 anonimus 2014-04-07 15:55
Według mnie takie miejsce powinno mieć klimat i pokazywać w jakich warunkach żył i mieszkał nasz papież. Teraz zrobili multimedialne cuda z tego...
Cytować
+25 #2 wlazł kotek na płote 2014-04-07 16:00
Czy jest na sali tłumacz? Jak jest to niech mi z łaski swojej przetłumaczy na polski bełkot kocicha. Proszę. Bo nic kutwa nie rozumiem! A mam tak samo jak on studia wyższe.
Cytować
+23 #3 Ewa A. 2014-04-07 16:01
Szału ni ma...
Cytować
+39 #4 w szoku 2014-04-07 16:06
Jestem załamana. Powiedzcie mi czy w 1920 roku były te neony i światła? Jestem mieszkanką Wadowic od urodzenia i ten remont kamienicy w której mieszkał Karol Wojtyła to jakaś tragedia. Jak można do tego doprowadzić i to za kilkadziesiąt milionów złotych. Gdzie są zdjęcia z mieszkania Wojtyły?
Cytować
+21 #5 Znajomy Ciecia 2014-04-07 16:12
Co nie wpuścili wszędzie dziennikarzy? No nie mogli bo tam część roboty nadal w powijakach. Boże widzisz i nie grzmisz.
Cytować
+30 #6 Jedno wielkie! 2014-04-07 16:18
Dno!
Już bardziej upaść nie można było?
Kto ustali ile z tych kilkudziesięciu milionów złotych poszło w prywatne łapy?
No i gdzie tablica: Tu była kamienica Żyda, w której urodzi się Karol Wojtyła?
To jest draństwo! Co ta bezkarna sitwa samorządowo-koś cielna zrobiła z tym muzeum!
Cytować
+20 #7 pcc88 2014-04-07 16:43
no cóż kochani rodzice szykujcie pieniążki bo to będzie obowiązkowe zwiedzanie podobno domu papieża a jak nie to jedynka w szkole
Cytować
+23 #8 pan Józek 2014-04-07 16:52
Nasz wielki rodak, papież, Karol Wojtyła w grobie się przewraca.
Cytować
+17 #9 Ekonomista 2014-04-07 17:05
Spokojnie mieszkańcy. Najdalej za dwa lata ta bezpłciowa replika będzie bankrutem. Pierwsza ciekawość zostanie zaspokojona przez turystów a potem to już z górki. Na zniszczeniu się jeszcze nikt nie dorobił.
Cytować
+21 #10 komuch 2014-04-07 17:19
pogratulujmy stasiowi rzecznikowi bo to chyba jego pierwsza konferencja prasowa
Cytować
+18 #11 gangam style 2014-04-07 17:31
Cytuję komuch:
pogratulujmy stasiowi rzecznikowi bo to chyba jego pierwsza konferencja prasowa

Z obrazków wynika że nie jest tak różowo, ostatnie miejsce, piąte koło u wozu. Cud że go w ogóle zaprosili. Powinien iść w podzięce na kolanach do Częstochowy.
Cytować
+16 #12 marksista 2014-04-07 17:36
Czołem czerwoni!
Jak myślicie wyrobią się do środy brygady cichociemnych mniejszości narodowych z malowaniem trawy na zielono? Muzeum obejrzę ale nie spodziewam się po sobie zachwytu.
Cytować
-20 #13 majusia 2014-04-07 17:47
po tych pięknych zdjęciach oraz po jadzie, jaki wylewa się z Waszych komentarzy pędzę z rodziną na wystawę - MUSI BYĆ SUPER !!!! Skoro Was to tak boli, dzięki :)
Cytować
+12 #14 alkoholik 2014-04-07 18:13
Cytuję majusia:
po tych pięknych zdjęciach oraz po jadzie, jaki wylewa się z Waszych komentarzy pędzę z rodziną na wystawę - MUSI BYĆ SUPER !!!! Skoro Was to tak boli, dzięki :)

Podobno pijaczek z dziećmi ze zrośniętymi brwiami i kotów nie wpuszczają.
Cytować
+6 #15 Evita Kecskemét 2014-04-07 18:18
A czy w środę zostanie odsłonięta jakaś tabliczka? Może być ku chwale jakiegoś węgierskiego miasteczka. Ksiądz pobłogosławi?
Cytować
+18 #16 potwierdzam 2014-04-07 18:28
Znam osobę która bywała w nowym muzeum. Powiedziała mi ona że wadowice na zawsze straciły dom papieża. Patrząc na zdjęcia już wiem co miała na myśli. Kasa kasa i jeszcze raz kasa. Za to za grosz szacunku do historii.
Cytować
-8 #17 dert 2014-04-07 18:38
godne.
Cytować
-17 #18 majusia 2014-04-07 19:29
@potwierdzam - kogo Ty chcesz przekonać - większość czytelników tego portalu to koledzy IWW wiec po co znowu im mówisz ze nie warto iść. liczysz na to, że zapomnieli już instrukcji - krytykować wszystko dla zasady BEZ WŁASNEGO ZDANIA I ODNIESIENIA DO RZECZYWISTOŚCI. aż mi Was żal, że aż tak Was skręca :)
Cytować
-16 #19 majusia 2014-04-07 19:31
P.S im więcej mi dacie minus w 5 minut tym bardziej nas, ludzi prawych i zwolenników Pani Burmistrz utwierdzacie w przekonaniu o własnej desperacji. Dziękuję, że tak łatwo z Was czytać !
Cytować
+12 #20 Mieszkaniec Gminy 2014-04-07 19:52
Cytuję majusia:
P.S im więcej mi dacie minus w 5 minut tym bardziej nas, ludzi prawych i zwolenników Pani Burmistrz utwierdzacie w przekonaniu o własnej desperacji. Dziękuję, że tak łatwo z Was czytać !

Czy ktoś kto jest zwolennikiem kłamstw, oszustw, poniżania innych oraz manipulacji i wielu innych już udowodnionych przekrętów może nazywać siebie człowiekiem prawym? Zastanów się co gadasz.
Cytować
+17 #21 Mieszkaniec Gminy 2014-04-07 20:01
Jeżeli te zdjęcia naprawdę przedstawiają wnętrze muzeum JP 2 w Wadowicach to ja powiem tylko jedno: kogoś tu równo potrzepało, żeby zrobić taką szopkę z jedynej tak autentycznej pamiątki po Papieżu Polaku. Kto odpowie za zniszczenie tak cennego polskiego dziedzictwa? Ewa? kocicho?, a może statywa rzucą na pożarcie?
Cytować
-16 #22 fuful 2014-04-07 20:13
@Mieszkaniec Gminy nie musisz każdego komentarza pisać pod innym pseudo - ip is the same ;)
Cytować
+2 #23 Dziadunio Dziadunio 2014-04-07 20:50
Tematycznie cokolwiek obok - chociaż? Czy aż tak bardzo? ;-) W każdym razie - nieoczekiwany finał sprawy gender w powiecie - zapraszam - http://dziadunio.blogspot.com/2014/04/czy-wadowicki-powiat-straci.html
Cytować
+6 #24 M. 2014-04-07 21:03
Był TVN, potem Przegląd, w tym tygodniu Angora. Poinformujcie społeczeństwo, jak widzi nas cała Polska!
Cytować
+9 #25 nieznajomy 2014-04-07 21:11
Cytuję majusia:
P.S im więcej mi dacie minus w 5 minut tym bardziej nas, ludzi prawych i zwolenników Pani Burmistrz utwierdzacie w przekonaniu o własnej desperacji. Dziękuję, że tak łatwo z Was czytać !


Tutaj przynajmniej można dać minus lub plus, natomiast na białoruś24 można tylko chwalić (oczywiście świetlane projekty magistratu) - to jest wadowicka demokracja :oops:

Wredny ten WadowiceOnline - gdyby zastosowali numer taki, jaki zrobił Płaszczyca, to nawet ty miałabyś tutaj jednego plusa. Od siebie :lol:
Cytować
+16 #26 stare wraca 2014-04-07 21:39
Pamiętam ten budynak jeszcze z czasów zamieszkiwania przez Państwa Putyrów. Później muzeum - Dom Rodzinny. Teraz dla mnie obca budowla. Bez klimatu, prawdy, historii, ciepła. Ot taki plastik amerykański.
Cytować
+12 #27 majka 2014-04-07 22:12
@majusia

Na konkurencyjnym portalu jest zdjęcie przedwojennej maszyny do liczenia dokładnie taka jak w "Zaklętych rewirach", powiedz mi mądralo co to ma wspólnego z Karolem Wojtyłą bo, że z Dziwiszem i chciwą kurią ma to jest oczywiste, ale z Wojtyłą?
Cytować
+4 #28 sprawiedliwy 2014-04-08 10:53
jak mi zaplaca to moze pujde poogladac te rekwizyty
Cytować
+9 #29 szaleństwo 2014-04-08 13:03
Dziwka polityczna z kocichem oszaleli do reszty. Piszą o jakimś liście, w którym nieistniejący informator informuje o zamówionych artykułach i plakatach opluwających muzeum. Czy można leczyć przypadki z urzędu miasta czy to już nieuleczalne? Przecież ci ludzie to istni idioci.
Cytować
+3 #30 nic nowego 2014-04-08 14:12
Cytuję szaleństwo:
Dziwka polityczna z kocichem oszaleli do reszty. Piszą o jakimś liście, w którym nieistniejący informator informuje o zamówionych artykułach i plakatach opluwających muzeum. Czy można leczyć przypadki z urzędu miasta czy to już nieuleczalne? Przecież ci ludzie to istni idioci.

Całkowicie się z tobą zgadzam. Im nic nie może już pomóc.

Dwóch znanych specjalistów amerykańskich. Prof. R.S. Robins z Instytutu Historii Nauki w Londynie oraz z Uniwersytetu Tulane oraz Prof. J.M. Post z George Washington University wydali książkę „Paranoja polityczna. Psychopatologia nienawiści”. Książka ukazała się w Polsce przekładem Hanny Jankowskiej (KiW 1999 r.). Poniżej skrót definicji choroby:

PARANOJA
Choroba psychiczna, dla której typowe są usystematyzowan e urojenia oraz projekcja osobistych konfliktów, przypisywanych rzekomej wrogości otoczenia; chroniczna psychoza funkcjonalna, rozwijająca się w podstępny sposób. Charakteryzuje się uporczywymi, nie ulegającymi zmianom, spójnymi pod względem logicznym urojeniami, dotyczącymi przeważnie prześladowań albo związanymi z manią wielkości.

SIEDEM ELEMENTÓW PARANOI:

1. Podejrzliwość
Podejrzliwość to najbardziej widoczna cecha paranoika. Wciąż szuka ukrytych znaczeń, sygnałów wskazujących na obecność wrogów, o których wie, że go otaczają. Interpretuje swoje spostrzeżenia zgodnie z przyjętymi założeniami i wnioskami.

2. Ksobność
Świat paranoika zaludniają wrogowie, a on sam stanowi ośrodek ich uwagi.

3. Mania wielkości
Aroganckie przekonanie o własnej wielkości pozostaje w bliskim związku z wiarą paranoika, iż jest on centralnym obiektem zainteresowania . Jest pewien swoich racji, nie dopuszcza żadnej różnicy zdań. Zna całą prawdę i żywi swego rodzaju pogardę dla głupców, którzy mają odmienne zdanie.

4. Wrogość
Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy nawet przy przypadkowym zetknięciu z paranoikiem, jest nie tyle jego przekonanie o spisku czy arogancja, ile generalnie wrogie nastawienie do świata. Paranoik jest wojowniczy i łatwo się irytuje, nie ma poczucia humoru, jest niezwykle wrażliwy na oznaki lekceważenia, kłótliwy, spięty, nastawiony obronnie.

5. Lęk przed utratą niezależności
Paranoik jest wciąż w stanie gotowości. Wciąż jest przygotowany na niespodziewane okoliczności, które określa jako zamach na swoją niezależność lub wolną wolę. Jest w stanie nieustannej wojny z prawdziwymi i wyimaginowanymi przeciwnikami, którzy chcą nad nim zapanować i odebrać mu niezależność.

6. Projekcja
Jeden z narcystycznych mechanizmów obronnych; przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię. Według Zygmunta Freuda, projekcja wynika z normalnej skłonności do przypisywania wewnętrznych stanów i przemian przyczynom zewnętrznym. Na przykład ludzie mało znaczący albo bojaźliwi będą uważać swoich wrogów za nadzwyczajnie licznych i potężnych. Ma to określone implikacje w świecie polityki.

7. Myślenie urojeniowe
Paranoik chroni się przed niemożliwą do zniesienia rzeczywistością , konstruując rzeczywistość zastępczą. Jest ona pocieszeniem dla zranionego ego. Potrzeba podtrzymania pozytywnego wyobrażenia o sobie wyjaśnia, dlaczego tak kurczowo trzyma się przekonania, że jest obiektem spisku. Choć można by się spodziewać, że z ulgą przyjmie wiadomość o nieistnieniu spisku, w rzeczywistości będzie zdruzgotany. Pozbawiłoby go to poczucia własnej ważności. Lepiej być prześladowanym niż ignorowanym.
Cytować
+7 #31 Spłaszczony hejt 2014-04-08 14:35
Cytuję szaleństwo:
Dziwka polityczna z kocichem oszaleli do reszty. Piszą o jakimś liście, w którym nieistniejący informator informuje o zamówionych artykułach i plakatach opluwających muzeum. Czy można leczyć przypadki z urzędu miasta czy to już nieuleczalne? Przecież ci ludzie to istni idioci.


Ale czego się spodziewałeś po Marcinie Płaszczycy? Miernoty z kompleksami, który z krytyka władzy kilka lat temu po wyrzuceniu z Gazety Krakowskiej został sprzedawczykiem na garnuszku Filipakowej.

Tutaj doskonale opisana przemiana niegdyjszego nawet niezłego dziennikarza w sprzedawczyka na zlecenie, czytajcie czarno na białym:

Marcin Płaszczyca: polityczna prostytucja czy dramat człowieka złamanego?:
http://inicjatywawadowice.pl/marcin-plaszczyca-polityczna-prostytucja-czy-dramat-czlowieka/

Sąd orzekł: Marcin Płaszczyca to prostytutka. Polityczna.:
http://inicjatywawadowice.pl/sad-orzekl-marcin-plaszczyca-to-prostytutka-polityczna/

Prawo zamówień publicznych czyli jak Marcin Płaszczyca został „informatykiem” Urzędu Miasta.
http://cedronnews.blogspot.com/2013/12/prawo-zamowien-publicznych-czyli-jak.html

To zero po prostu się boi, że przy najbliższych wyborach, jeśli polecą jego pracodawcy on również zostanie na lodzie. Stąd takie żałosne artykuły. Najgorzej, że żyje jak pączek w maśle z publicznych (a więc naszych...) pieniędzy...
Cytować
+1 #32 Mieszkaniec Gminy 2014-04-08 21:52
Cytuję fuful:
@Mieszkaniec Gminy nie musisz każdego komentarza pisać pod innym pseudo - ip is the same ;)

A piszę pod innym pseudo?
Cytować
0 #33 lump 2015-08-22 09:30
Cytuję Elvia:
Las bolsas de papel con asa cordón adaptadas constituyen además de esto un soporte promocional tan efectivo como rentable, con múltiples impactos de larga duración.

Feel free to surf to my weblog ... bryantdybccalyhc.blogs.experienceproject.com (Andy: http://bryantdybccalyhc.blogs.experienceproject.com/5103116.html)

pisz po polsku lub po naszemu
Cytować
0 #34 watchdog 2015-08-22 20:41
Starali się i się wystarali. Na moje oko można lepiej promować Wadowice mają taki obiekt. Kto się tym zajmuje i dlaczego robi to tak nieudolnie?
Cytować
0 #35 Dorothy 2019-03-16 15:34
It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!

Here is my blog post - PhenoPen Price: http://throttleshift.server105.com/Activity-Feed/My-Profile/UserId/1216909
Cytować
0 #36 Lashawnda 2019-04-15 21:05
Yes! Finally someone writes about today.

Take a look at my website: 실비보험비교사이트: http://www.xn--3e0bm80a22ak1j1sf9xkcuq.kr/
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.