W Wadowicach po raz pierwszy obchodzono nowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowe
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wadowice uczciły po raz pierwszy nowe święto

W Wadowicach po raz pierwszy obchodzono nowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W dosyć znany i martyrologiczny sposób, jak wszystkie tego typu wydarzenia.

Samorządowcy z burmistrzem Bartoszem Kalińskim na czele, harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, kombatanci, w towarzystwie pocztów sztandarowych wadowickich szkół, w sumie kilkadziesiąt osób, złożyło w piątek (14.02) kwiaty na rynku pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej. To znany i martyrologiczny sposób w jaki od lat w mieście obchodzone są tego typu wydarzenia: kwiaty i okolicznościowa fotka dokumentująca.

Dzisiaj szczególnie pamiętajmy nie tylko o miłości do najbliższych, ale również do naszej Ojczyzny, jej  historii i Bohaterów. Dokładnie 14 lutego mija 83. rocznica powstania Armii Krajowej - jednej z największych podziemnych armii w historii świata – napisał na Facebooku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński

 

 

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w listopadzie 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku Dowódca Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tysięcy osób.

 

 

(MG)
(zdjęcia: Urząd Miejski w Wadowicach)


Jeśli doceniasz to co robimy i chcesz nam postawić wirtualną kawę to możesz zrobić to poniżej:

kup nam kawę


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Beka 2025-02-16 13:34
Zrób my sobie fotę wrzućmy ją do fejsa.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.