W wieku 78 lat zmarła Stanisława Seczyńska-Nadajczyk, osoba zasłużona dla andrychowskiej kultury.
Nie żyje zasłużona dla andrychowskiej kultury Stanisława Seczyńska-Nadajczyk

W wieku 78 lat zmarła Stanisława Seczyńska-Nadajczyk, osoba zasłużona dla andrychowskiej kultury.

Smutna wiadomość dla wielu andrychowian. W piątek (7.06) zmarła Stanisława Seczyńska-Nadajczyk, wieloletniej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Andrychowkie, była prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 czerwca  o godzinie 15:00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie.

Towarzystwo Miłośników Andrychowa zamieściło wspomnienie zmarłej:

Zmarła Stanisława Seczyńska-Nadajczyk (28.11.1945 – 7.06.2024)

Była piątym Prezesem Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Funkcję pełniła od 2004 do 2010 roku. Później wspierała TMA przez dwie kadencje jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Nie sposób opowiedzieć iloma sprawami zajmowała się Pani Stanisława i jak wspaniale się z Nią współpracowało...

To dzięki Jej charyzmie powiększono i wyremontowano kilka sal w andrychowskim Pałacu Bobrowskich. W 2005 roku podpisała w imieniu TMA umowę z wadowickim Zakładem Karnym. Więźniowie w ramach prac resocjalizacyjnych odnowili dwie sale Izby Regionalnej - kuchnię wraz z odrestaurowanym od podstaw piecem, salę tkactwa. To Ona czuwała nad całą logistyką.

Później dzięki współpracy z dyrekcją ZDZ kontynuowano dalsze remonty.

Od 2005 r. TMA rozpoczęło organizację szeregu wystaw z cyklu "Moja Mała Ojczyzna" mających przypomnieć mieszkańcom miasta o lokalnych rzemiosłach: "Dwa wieki garncarstwa w Andrychowie" (2005), "Dzieje tkactwa na Ziemi Andrychowskiej od XVIII wieku po dzień dzisiejszy" (2006), z okazji 250-lecia młynarstwa i piekarstwa w Andrychowie - "Plackorze Ziemi Andrychowskiej dawniej dziś" (2007), "Andrychowskie tradycje rzemieślnicze - W gronie siła. O współpracy między rzemieślnikami w ośrodku andrychowskim" (2008), "Andrychowskie tradycje rzemieślnicze. Usługi i zasługi. Tak krawiec kraje jak mu materyji staje" (2009), "Tradycje ruchu spółdzielczego w Gminach Andrychów i Wieprz" (2010). Każdej wystawie towarzyszył okazjonalny folder lub publikacja. Organizacja tych przedsięwzięć wiązała się z pozyskiwaniem pieniędzy od sponsorów, składania wniosków na realizację zadań publicznych w Urzędzie Miasta, a także ze wspomaganiem TMA "z własnej kieszeni".

Na przestrzeni 7 lat zarządzania Pani Prezes zorganizowano w Izbie także wystawy:
- "Sztuka zza krat -wolni inaczej" (2006)
- wystawę poświęconą historii OSP działających na terenie Gminy Andrychów "Florianowi Rycerze (2007),
- wystawę z okazji 70 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę (2009),
- wystawę poświęconą andrychowskim strukturom Solidarności "Historia w trzech odsłonach" (2010), na którą to pozyskano grant z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

To za czasów Pani Stanisławy TMA nawiązało kontakt z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie i dokonało znaczących zmian w salach ekspozycyjnych. TMA dołączyło do ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów, zorganizowano kilka edycji MUZEOBRANIA w ramach "Weekendu odkrywców" - imprezie o zasięgu wojewódzkim.

Współpraca z mającym andrychowskie korzenie Panem Sebastianem Wacięgą z MIKu zaowocowała wydaniem gry ekonomiczno-historycznej opartej na losach andrychowskiego drelicharza - Chłopskiej Szkoły Biznesu. Gra zbierała laury w ogólnopolskich branżowych konkursach, reprezentowała Polskę na europejskim konkursie innowacyjnych narzędzi dydaktycznych związanych z przedsiębiorczością. Została wznowiona przez Narodowy Bank Polski. Sukcesy Chłopskiej Szkoły Biznesu zaowocowały organizowaniem turniejów dla uczniów szkół gimnazjalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym i wojewódzkim.

W Izbie rokrocznie organizowano też warsztaty tematyczne pod hasłem "Tydzień dla szkół", podczas których uczniowie dowiadywali się w innowacyjny sposób o andrychowskich rzemiosłach. Idea nauki o regionie poprzez zabawę i ruch była bliska Pani Stanisławie.

Powrócono do dawnej tradycji TMA - organizowania Urodzin Miasta. Odbywały się wówczas barwne żakinady i konkursy dla uczniów. Prężnie współpracowano ze szkołami i nauczycielami.

Kolejną reaktywowaną przez Zarząd i Panią Prezes imprezą były Jarmarki andrychowskie. Jarmarkowi towarzyszyły warsztaty tematyczne, degustacje lokalnych smakołyków (zupa z kurdybankiem!) czy przedstawienia kukiełkowe organizowane we współpracy z Hufcem ZHP Andrychów.

Dzięki energii i wsparciu Pani Prezes Izba poszerzyła swoją ofertę zajęć tematycznych dla dzieci i młodzieży, organizowano konkursy historyczne oraz biegi po historii miasta. Piękną i bardzo klimatyczną imprezą była Zamkowa choinka pokoleniowa.

Dużym wsparciem otaczała Pani Prezes organizację andrychowskiej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków, często angażując do różnego rodzaju działań swojego męża Jana.

Wszelkie te działania nie byłyby możliwe gdyby nie zmysł organizacyjny, wizjonerskie pomysły, umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz wielkie zaangażowanie w pozyskiwanie pieniędzy i wszelkich potrzebnych środków materialnych, a także niezliczona ilość godzin poświęconych na pracę społeczną, wolontariacką. W działaniach na rzecz TMA przydało się doświadczenie zawodowe Pani Stanisławy Seczyńskiej-Nadajczyk, która przez lata zarządzała MGOK w Andrychowie i była pierwszą dyrektorką Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Zawsze otwarta, wspierająca i uśmiechnięta. Potrafiła zjednywać ludzi i rozwiązywać problemy.

Wspominamy Ją dzisiaj i będziemy wspominać.

Zapisała się na kartach historii naszego Towarzystwa i historii naszego miasta.

Pani Stasiu, dziękujemy za wszystko!

Tam, w niebie ucieszyli się, że zyskali tak wspaniałego "KaOwca"!

Ne będą się nudzić!


Zarząd i członkowie TMA składają kondolencje rodzinie zmarłej Pani Stanisławy.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.