Kilka tysięcy osób przeszło od kościoła św. Piotra Apostoła  do  Bazyliki Ofiarowania Najświęt
Największa w regionie procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Wadowic

Kilka tysięcy osób przeszło od kościoła św. Piotra Apostoła  do  Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny  w największej w regionie  procesji Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W czwartek (30.05) wierni  przeszli ulicami Wadowic w wielkiej procesji Bożego Ciała.  W tym roku procesja rozpoczęła się po uroczystej mszy świętej w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Kilka tysięcy wiernych przeszło  aleją Matki Bożej Fatimskiej, Poprzeczną i Lwowską do bazyliki   Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny  na wadowickim rynku. Przy czterech ołtarzach, ustawionych na trasie procesji, odczytano fragmenty Ewangelii.

To jedna z największych procesji w regionie w której biorą udział mieszkańcy Wadowic i okolic, ale także osoby przyjezdne. Nie zabrakło też oczywiście delegacji pocztów sztandarowych, stowarzyszeń czy strażaków. W wadowickiej procesji od kilku lat idzie również trójka dzieci, przebrana za Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos, dzieci z Fatimy, którym w 1917 roku objawiła się Matka Boska.

Boże Ciało to święto, podczas którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Uroczystość została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla diecezji Liege. W 1252 roku została ona rozszerzona na Germanię. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-51 #1 Antychryst 2024-05-30 11:57
I całe miasto musi być zablokowane???
Jak by nie dało się tego zrobić nie przeszkadzając innym.
Sekcisrskie miasto
Cytować
-52 #2 Olo 2024-05-30 12:00
21 wiek, a w Polsce nadal jak w średniowieczu.. .
Cytować
-34 #3 Klapki na oczach 2024-05-30 12:25
Maja do tego prawo . Ale fakt to przeraża .
Cytować
+9 #4 Slawomir 2024-05-30 12:35
Typie przeraża to mnie fakt że jesteś tak pozbawiony Boga ciebie to diabeł w piekle tylko będzie chciał
Cytować
+40 #5 Darekst 2024-05-30 12:43
Tyle narzekania ale dzień wolny się należy nie wiedziałem że w Wadowice jest tylko jedna ulica
Cytować
+30 #6 Tuareg 2024-05-30 15:03
Ludzie, co się z wami dzieje? Czy już tak bardzo zostaliście ogłupieni przez polskojęzyczne media? Nie podoba wam się procesja Bożego Ciała to nikt was nie zmusza w jej uczestnictwie. Pozwólcie innym wyznawać swoje poglądy. Nauczcie się tolerancji. Zdecydowana liczba Polaków to katolicy i każdy ateista lub nie-katolik powinien to zrozumieć.
Cytować
+15 #7 Nokaut 2024-05-30 15:10
Cytuję Olo:
21 wiek, a w Polsce nadal jak w średniowieczu...


Średniowiecze to był okres największego rozwoju zwłaszcza technologiczneg o widać że powtarzasz głupoty wpisz w Google średniowiecze wynalazki to ci szczęka opadnie i przestaniesz opowiadać głupoty !

https://wielkahistoria.pl/5-najwiekszych-wynalazkow-sredniowiecza/
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.