W Wadowicach zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w wieku 72 lat, długoletnieg
Setki osób towarzyszyły w ostatniej drodze księdza Tadeusza Kasperka

W Wadowicach zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w wieku 72 lat, długoletniego proboszcza parafii św. Piotra Apostoła księdza Tadeusza Kasperka. Zasłużony kapłan spoczął na cmentarzu parafialnym. W ostatniej drodze towarzyszyły mu setki osób.

We wtorek (21.05) po południu zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w piątek (17.05) w wieku 72 lat księdza Tadeusza Kasperka, wieloletniego proboszcza Parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. O godzinie 14:00 odbyła się  msza święta. Liturgii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, koncelebrował m.in. krakowski biskup pomocniczy Robert Chrząszcz.  Robert Chrząszcz. Homilię wygłosił wieloletni proboszcz drugiej wadowickiej parafii – Ofiarowania NMP – ks. infułat Jakub Gil.

Ksiądz prałat podkreślał, że wiele rzeczy, które dokonały się w jego kapłańskim życiu są zasługą modlitwy – osobistej, jego rodziny, a zwłaszcza mamy. Ks. infułat Jakub Gil zauważył, że ks. Tadeusz Kasperek realizował idee przekazane przez Juliusza Słowackiego w słowach: „Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami. Nigdy mi kto szlachetny nie był obojętny”. Zaznaczył, że proboszcz parafii św. Piotra przez trzydzieści lat żył razem ze swoimi parafianami – kiedy się cieszyli i kiedy smucili, dzielił z nimi radości i cierpienia – nikt nie był mu obojętny. Zawsze starał się łączyć parafian, żeby w kościele odczuwali przyjacielską atmosferę, pełną życzliwości. Dbał o kościół, żeby ludzie czuli się w nim jak u siebie, gdzie mogą spotkać się z Jezusem, swoim przyjacielem. Starał się być i z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami, ze zdrowymi i chorymi. Ksiądz infułat zwrócił uwagę na ogrom gospodarczej pracy, jaką wykonał ks. Tadeusz Kasperek wokół parafialnej świątyni. Przywołał też świadectwa parafian, którzy byli dumni ze swojej parafii i swojego proboszcza.

Proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach ks. Jan Dziubek przypomniał, że ostatnim słowem wypowiedzianym na plebanii przez ks. prałata Tadeusza Kasperka było „dziękuję”. W imieniu Zmarłego podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowych.

Po niej odbyło się odprowadzenie na cmentarz parafialny. W ostatniej drodze zasłużonego kapłana towarzyszyło mu setki osób: władz kościelnych, księży, samorządowców a także parafian. Jego doczesne szczątki spoczęły w południowej alei wadowickiej nekropolii. Trumnę na cmentarzu nieśli księża z Wadowic, którzy za czasów posługi proboszczowskiej ks. Tadeusza Kasperka przyjęli święcenia kapłańskie.

Tadeusz Kasperek urodził się w 1952 roku w Bielsku Białej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 roku. W latach 1977 - 1980 był wikariuszem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bielsku Białej Komorowicach. Następnie w latach 1980 - 1988 pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Krakowie - Krowodrza. W roku 1988 został mianowany zastępcą rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie pełnił tę funkcję do 1993 roku. Od 1993 roku do 30 czerwca 2022  pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Od tego czasu przebywał na emeryturze.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 Agnieszka 2024-05-21 20:19
Co Mularczyk PiS dał nam Reparacje?!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.