19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II. Świat na chwilę chyba stanął i wycisz
19. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II. Świat na chwilę chyba stanął i wyciszył się.

Przypadająca we wtorek  (2.04) dziewiętnasta rocznica śmierci Jana Pawła II nie jest oficjalnie obchodzona w Watykanie: od beatyfikacji dedykowanym polskiemu papieżowi dniem, ustalonym przez papieża Benedykta XVI, jest 22 października, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie jednak 2 kwietnia wierni oddają hołd, zapalają znicze i składają kwiaty pod papieskim pomnikiem na wadowickim rynku. Pojawili się tutaj również przedstawiciele samorządu, z burmistrzem Bartoszem Kalińskim na czele.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg, pedagog i kapłan. W 1958 roku został biskupem, a w czerwcu 1967 roku kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego Drugiego.

16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął 22 października. Sześć lat po śmierci został beatyfikowany. Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci: w 2014 roku wraz z Janem XXIII, został uznany za świętego.

Jego pontyfikat trwał 27 lat i był trzecim pod względem długości w dotychczasowej historii Kościoła katolickiego. Jan Paweł II to pierwszy papież z Polski, pierwszy papież Słowianin i pierwszy papież pochodzący z kraju będącego wówczas pod rządami komunistów.

Jan Paweł II nazywany jest papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów a także wszystkie zamieszkane kontynenty. Dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył też 144 podróże po Włoszech. Wylicza się, że przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

2 kwietnia 2005 roku wieczorem, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił, że o godzinie 21:37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Zmarł w 9666 dniu swojego pontyfikatu. Pogrzeb papieża odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana.

W Wadowicach na wiadomość o śmierci Ojca Świętego tłumy mieszkańców zgromadziły się na rynku a także w bazylice. W ciszy i skupieniu zapalano znicze, modlono się.

Tak to wtedy wyglądało (wideo ITV Wadowice/Władysław Bieniek):

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+12 #1 Pamiętajmy 2024-04-02 12:36
Pamiętam jak dziś ten czas kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II odchodził do Pana. Wszyscy mieszkańcy odczuwali powagę i historyczną wagę każdej godziny. Do Rzymu pojechała nawet delegacja. Nie mogliśmy się pogodzić z tym co nieuchronne. Powszechny smutek i zatroskanie na długo ogarnęły wszystkich.
Cytować
-4 #2 asia 2024-04-03 15:07
Ile jeszcze będziemy czcić tego patrona pedofilów...
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.