Kraków Airport obchodzi 60-lecie. Salutem wodnym przywitano z tej okazji pierwszy rejs na trasie WAW –
Balice mają 60 lat! To najbliżej od Wadowic położone lotnisko

Kraków Airport obchodzi 60-lecie. Salutem wodnym przywitano z tej okazji pierwszy rejs na trasie WAW – KRK PLL LOT, tak jak to miało miejsce sześć dekad temu. Kraków Airport to najbliżej położone od Wadowic lotnisko, z którego mogą korzystać pasażerowie powiatu wadowickiego.

W czwartek (29.02) o godzinie  8:00 salutem wodnym Kraków Airport przywitał pierwszy rejs na trasie WAW – KRK, tak jak to miało miejsce 60 lat temu. Pasażerowie rejsu otrzymali jubileuszowe prezenty: książkę Krzysztofa Sojki pt. „Historia krakowskiego lotniska 1964–2024” i okolicznościowy plakat autorstwa Tomasza Kałamorza „Oko mi skoko”. Tym symbolicznym wydarzenie Kraków Airport rozpoczął z pasażerami i wszystkim odwiedzającymi krakowskie lotnisko wspólne świętowanie.

Z tej okazji na terminalu pasażerskim została też oficjalnie otwarta stała edukacyjna ekspozycja multimedialna celebrująca 60. rocznic powstania lotniska w Krakowie – Balicach.  Celem tej wyjątkowej wystawy jest edukacja oraz upamiętnienie ważnego historycznego wydarzenia dla Miasta Krakowa i polskiego lotnictwa. Znajdziemy na niej interaktywne i angażujące doświadczenia multimedialne, które pozwalają odkryć historię i znaczenie lotniska w Krakowie. Odwiedzający będą mieli możliwość podejrzeć wyjątkowe, historyczne wydarzenia, porównać liczby pasażerów na przestrzeni lat, rozpoznać obiekty lotniskowe na interaktywnej makiecie, zrobić sobie zdjęcie w kokpicie historycznego samolotu myśliwskiego PZL P-11c, w którym zginął  kpt. Mieczysław Medwecki - pierwszy polski i aliancki lotnik podczas II wojny światowej.  Wystawa została przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, we współpracy z  wykonawcą -  firmą Markus, a jej celem jest promowanie wiedzy historycznej i upamiętnienie rocznicy powstania lotniska w Krakowie – Balicach.

 

Do końca lutego  pasażerowie i odwiedzający krakowski port lotniczy budują wspólnie z Kraków Airport lotnisko z klocków lego. Do współpracy przy stworzeniu makiety lotniska o wymiarach 140x160 cm zbudowanej  z blisko 45 000 najsłynniejszych na świecie klocków, zaproszony został Mateusz Kustra, certyfikowany przez LEGO® profesjonalista. Jego prace zostały docenione zarówno przez firmy czy korporacje, jak i prywatnych kolekcjonerów i znane osobistości, takie jak Robert Lewandowski, Quebonafide, David Beckham czy Friz z Ekipą. Umiejętności, pasja i precyzja Mateusza Kustry przekładają się na najwyższą jakość i niezrównane dzieła sztuki.
Makietę lotniska będzie można zobaczyć w terminalu pasażerski przez cały rok – zapraszamy!

 

Kraków Airport wspólnie z Biblioteką Kraków zaprasza 1 marca   o godzinie 18.00 do Filii nr 21 na ulicy Królewskiej 59 na spotkanie z Krzysztofem Sojką – autorem książki „Historia krakowskiego lotniska 1964–2024.” Książka autorstwa Krzysztofa Sojki została opublikowana po raz pierwszy z okazji pięćdziesięciolecia lotniska.  Autor skupia się na materiałach zgromadzonych w archiwach państwowych i w prywatnych zbiorach oraz na rozmowach z pracownikami Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. To nie jest publikacja naukowa, a jedynie – lub aż - popularyzatorska próba przybliżenia dziejów lotniska w Balicach. Opracowany przez autora materiał, obejmujący okres do 1999 roku, został uzupełniony o najważniejsze wydarzenia z historii krakowskiego portu lotniczego aż do dnia dzisiejszego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.