Druh z OSP Kalwaria Zebrzydowska podczas wizyty w sklepie zauważył mężczyznę, który stracił przyto
Druh ochotnik uratował życie przechodnia podczas wizyty w sklepie

Druh z OSP Kalwaria Zebrzydowska podczas wizyty w sklepie zauważył mężczyznę, który stracił przytomność. Szybko i sprawnie udzielił mu pierwszej pomocy, ratując najprawdopodobniej życie: chory miał zawał serca.

Jak opisuje Cedron Newsik, tydzień temu, w sobotę 17 lutego w godzinach wieczornych na parkingu przy centrum handlowym przy ulicy Krakowskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej jeden z mieszkańców stracił przytomność i osunął się ziemię.

Na szczęście wśród świadków zdarzenia był Artur Bartoszek, druh ochotnik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Strażak błyskawicznie i sprawnie rozpoczął akcję udzielania pierwszej pomocy do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Kiedy pojawiła się karetka, mężczyznę przejęli ratownicy. Trafił do szpitala, gdzie dochodzi do zdrowia.

Jak się okazuje, chory miał wiele szczęścia: przeszedł zawał serca i szybka i sprawna reakcja druha najprawdopodobniej uratowała mu życie

Brawo za prawidłową i szybką reakcję!

"Cedronowcy" przypominają również, jak postępować w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia:

Koniecznie trzeba sprawdzić czy u chorego obecny jest oddech i tętno. Jeśli tak, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej, a jeśli nie umiemy tego zrobić, to po prostu na boku. Chodzi o to, że w pozycji bocznej nie dojdzie do zachłyśnięcia się lub do powstania niedrożności w drogach oddechowych.

Jeśli nie wyczujemy u pacjenta oddechu i tętna, trzeba rozpocząć resuscytację. U pacjenta leżącego na wznak należy odgiąć głowę do tyłu także po to, aby udrożnić drogi oddechowe. Następnie należy wykonać dwa oddechy, a po nich 30 uciśnięć klatki piersiowej. Resuscytację należy prowadzić do powrotu tętna lub do przyjazdu karetki pogotowia.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której zajdzie potrzeba udzielenia pomocy osobie podejrzanej o wystąpienie zawału serca. Warto udać się na kurs lub lekcję, gdzie zostaniemy nauczeni zasad resuscytacji. Znając zasady pierwszej pomocy możemy uratować drugiej osobie życie, i to nie tylko przy zawale serca.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.