W związku z tragiczną śmiercią 14-letniej Natalii, policja wszczęła wewnętrzną, rutynową kontrol
Są wstępne wyniki sekcji zwłok 14-letniej Natalii. Policja wszczęła wewnętrzną kontrolę

W związku z tragiczną śmiercią 14-letniej Natalii, policja wszczęła wewnętrzną, rutynową kontrolę, która ma na celu sprawdzenie, czy działania podjęte przez andrychowski komisariat były od początku do końca prawidłowe. Tymczasem podano wstępne wyniki sekcji zwłok dziewczynki.

Tą tragedią od kilku dni żyją mieszkańcy Andrychowa i regionu. I nic dziwnego, bo wielu z nich jest zszokowanych tragiczną śmiercią 14-letniej Natalii, która wyszła z domu do szkoły w Kętach, a którą odnaleziono nieprzytomną we wtorek (28.11) przy sklepie Aldi i przez wiele godzin nikt jej nie pomógł. Do szpitala trafiła w skrajnej hipotermii, temperatura jej ciała wynosiła zaledwie 22 stopnie Celsjusza. W środę (29.11)  z Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu nadeszły tragiczne wieści: życia nastolatki nie udało się uratować... W miejscu jej odnalezienia pali się dziesiątki zniczy, ciągle są dokładane nowe.

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczynki. W piątek (1.12) w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie  przeprowadzono sekcję jej zwłok. Są wstępne jej wyniki.

Dziecko według wstępnych wyników sekcji zwłok zmarło na skutek obrzęku mózgu i ten obrzęk mózgu nie był spowodowany przebywaniem na mrozie. Zdaniem lekarzy temperatura nie miała wpływu na zjawisko chorobowe u tej nastolatki. (...) Hipotermia zdaniem biegłych patologów również odcisnęła się na ciele zmarłej, ale nie była przyczyną śmierci – przekazał w rozmowie z Onetem prokurator Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Padają zarzuty,  o zaniedbaniu ze strony policji, że wszystko było robione zbyt opieszale. Jedna z kobiet twierdzi, że mundurowi wiedzieli o całej sprawie już po godzinie 9:00 ale zamiast np. sprawdzić logowanie jej telefonu, uspokajali ojca, ze może córka spaceruje po galerii. Mundurowi w oficjalnych komunikatach twierdzą jednak co innego.

Informacja o zaginięciu dziewczyny wpłynęła do komisariatu policji w Andrychowie kilka godzin po tym, jak jej ojciec stracił z nią telefoniczny kontakt. W międzyczasie rodzina poszukiwała jej na własną rękę. W momencie otrzymania zawiadomienia o zaginięciu policjanci niezwłocznie wszczęli poszukiwania – poinformowała  starszy aspirant Agnieszka Petek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Mimo tego, policja w piątek (1.12) wszczęła standardową kontrolę w tej sprawie.

Podjęliśmy czynności wyjaśniające, to są rutynowe działania, ale musimy sprawdzić, czy wszystkie działania policjantów w tym komisariacie od samego początku do końca były prawidłowo – poinformowała rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podinspektor Katarzyna Cisło

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-21 #1 Gość 2023-12-01 13:44
Cytat:
ale zamiast np. sprawdzić logowanie jej telefonu
To nie jest takie hop siup bo policja musi z tym kierować się do operatora który dopiero podejmuje działanie ustalenia ostatniego logowania, a to wszystko trwa, dodatkowo to ustalenie ma charakter ogólny bo podaje najbliższy nadajnik z którym się urządzenie łączyło co nie daje bardzo precyzyjnego położenia.

Tu w pierwszej kolejności wypadało sprawdzić drogę która ta osoba musiała pokonać tego dnia to dałoby najlepszy rezultat i to zrobiono ale dopiero po czasie pytanie dlaczego ( przypuszczalnie emocje ).
Cytować
+12 #2 Jaja na wierzbie 2023-12-01 13:57
Wyrosną jak ktoś w policji odpowie za opieszałość jaką sugerują osoby z bliskiego otoczenia ojca.
Cytować
-2 #3 Gość 2023-12-01 14:18
Cytat:
Wstępną przyczyną zgonu 14-latki był obrzęk mózgu spowodowany masywnym krwawieniem - przekazał w rozmowie z Polsat News rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-smierc-14-latki-w-andrychowie-wstepne-wyniki-sekcji-zwlok,nId,7183513#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-smierc-14-latki-w-andrychowie-wstepne-wyniki-sekcji-zwlok,nId,7183513

Obrzęk na pewno miał wpływ na koordynację ruchową i orientację w terenie co pokrywa się z materiałem

Cytat:
Około godz. 8:15 14-latka zadzwoniła do taty i powiedziała, że bardzo źle się czuje i nie wie, gdzie się znajduje.
Cytat:
Dopiero około godziny 13:30 nieprzytomną 14-latkę znalazł znajomy jej rodziny.
https://uwaga.tvn.pl/reportaze/smierc-14-latki-w-andrychowie-ten-widok-mam-caly-czas-przed-oczami-lezala-na-plecach-z-telefonem-w-reku-st7463216

W wywiadzie podano że ojciec wyszedł z Policji koło 12 i miał przygotować w miejscu zamieszkania ubrania tego dziecka dla psa policyjnego ( funkcjonariusze mieli pojawić się w miejscu zamieszkania ). Znajomy rodziny wspominał że ojciec przebywał na komisariacie ok 2 godziny czyli pojawił się tam koło 10 - w tym czasie przypuszczalnie robiono wywiad sytuacyjny by można było ustalić sytuację, metody i zakres poszukiwanego obszaru. Może błędem było nie zakwalifikowani e tego jako silnego zagrożenia życia ( ale żadna ze stron nie znała dokładnego stanu, może ta dziewczynka nie chorowała wcześniej, a to że zadzwoniła wprowadziło w błąd osobę oceniającą że sytuacja nie jest aż tak zła itp. )

Smutna sprawa tu wiele czynników złożyło się na ten dramat, bo samo miejsce także jest nieco dalej od parkingu więc nie dziwi mnie fakt że ludzie mogli nie widzieć. Bliscy chcieli dobrze ale na Policji z tego materiału wyżej wygląda że całość trwała co miało przełożenie na finalny czas reakcji.
Cytować
+16 #4 Dociekliwy 2023-12-01 14:48
Mam nadzieję że na komisariacie w Andrychowie jest monitoring i widać na filmie o której godzinie zjawił się tam ojciec dziewczynki. A nawet jeśli nie ma to w okolicy na pewno taki jest i warto go zabezpieczyć... na wszelki wypadek.
Cytować
+5 #5 LOLEK 2023-12-01 15:04
chorego dziecka z ojcem bo wkradl mi się tam błąd.
Cytować
+5 #6 Gość 2023-12-01 15:37
Z nowych zeznań wynika że ojciec musiał bardzo długo czekać po zgłoszeniu zaginięcia ( w moim odczuciu bazując na zeznaniu świadka nie odebrano sytuacji jako zagrażającej życiu tylko jako formę ucieczki itp. ), oraz zamiast psa tropiącego sprawdzano piwnicę. Kluczowa informacja to że osoba która odnalazła ciało stwierdza ze z dalsza z poziomu parkingu ta dziewczynka bardziej wyglądała jak czarny worek co mogło moim zdaniem przyczynić się do tego że ludzie jej nie widzieli i dlatego pomoc przyszła po czasie ( bo wielu mówi o znieczulicy co nie koniecznie może być prawdziwe ):

https://uwaga.tvn.pl/reportaze/uwaga-extra/mowi-tato-ja-juz-leze-na-ziemi-na-tym-sie-urwalo-zobacz-wstrzasajaca-relacje-przyjaciol-rodziny-zmarlej-dziewczynk-st7463684
Cytować
+17 #7 K7 2023-12-01 15:42
To prawa ,że działają opieszale , miałem okazję się przekonać . Jest "moda" na zbywanie ludzi w wielu ich zdaniem błahych przypadkach . Teraz jak to zwykle bywa winnego , czy też winnych nie ma . Bierzecie wypłaty z naszych podatków , pieniędzy ciężko zarobionych , to wezcie się w końcu do roboty , a nie tylko polowanie na kierowców i nękanie ich jakby byli pierwszym elementem zagrożenia . Mamy do tego prawo - staliście się WROGAMI SPOŁECZEŃSTWA - nie przyjaciółmi jak Policja w Anglii na przykład. To co dzieje się z "waszą walką " na drogach graniczy z absurdem - jedzcie na zachód i zobaczcie ile radiowozów naliczycie w ciągu 2 tygodni (może 2 ), a was jest wszędzie pełno tylko nie tam , gdzie trzeba. W Polsce obecnie policja działa tak jak za komuchów , żadnego pożytku z was nie ma.
Cytować
-2 #8 K7 2023-12-01 15:43
Cytuję Ezaf:
Żałosne jest to usuwanie komentarzy według własnego widzimisię. Widać te "wolne media" cenzura jak za prl.

Za komuny było tak samo plus kryminał , lanie zimną wodą , a potem pałą szturmowa - wiem coś o tym.
Cytować
+12 #9 Apis 2023-12-01 18:54
A dlaczego tak późno trafiła że szpitala w Wadowicach do Krakowa?
Cytować
+5 #10 Krzysztof 2023-12-01 19:12
Najbardziej boli znieczulica ludzka. Ta dziewczyna jak pisze prasa zasłabła w biały dzień przy ruchliwej ulicy i sąsiedztwie sklepów. Tyle osób tam z pewnością przechodziło i nikt jej nie pomógł !!! Teraz ważniejsze jest dla społeczeństwa rzucenie się w wir zakupów przedświąteczny ch niż pomoc człowiekowi (nie wszystkich na szczęście). Ci co przechodzili i widzieli tą dziewczynę z pewnością w niedzielę pójdą do kościoła, na składkę dadzą księdzu i komunię św. będą przyjmować.
Cytować
+4 #11 Wadowice 2023-12-01 19:36
Trudno nikt już życia nie wruci tylko społeczeństwo i policja powinna się dużo nauczyć nie są robotami tylko zwykłymi śmiertelnikami nie wiesz co ciebie jutro może spotkać.
Cytować
+4 #12 Imię Obowiązkowe 2023-12-02 09:49
Nikt za to nie odpowie. Skoro komendant może strzelać granatnikiem to krawężnik może przyjmować zgłoszenie w swoim tempie i wedle uznania i swojego doświadczenia z ulicy ustawiać status poszukiwań. Do munduru nie idą intelektualiści .
Cytować
+8 #13 WójDobraRada 2023-12-02 09:52
Cytuję Paweł:
Dla Przykładu do wywalenia na pysk jest Komendant Komisariatu, Naczelnik prewencji i dyżurny. O Pani rzecznik KPP z Wadowic nie wspomnę bo to jest w ogóle porażka. Poza makijażem reprezentuje nieudolność i brak wiedzy.

Po co w komendach powiatowych rzecznicy prasowi ? Jeśli już musza być to niech to będa osoby cywilne, a nie policjanci z wszystkimi przywilejami służb mundurowych.
Cytować
-1 #14 Paweł 2023-12-02 11:29
Obrzęk mózgu - artykuł naukowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9827743/
Cytować
+1 #15 Zzzzzz 2023-12-02 13:01
Cytuję Paweł:
Obrzęk mózgu - artykuł naukowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9827743/

detektywprawdy. pl
Cytować
+5 #16 Lokals 2023-12-02 17:35
Cytuję Gość:
Cytat:
ale zamiast np. sprawdzić logowanie jej telefonu

To nie jest takie hop siup bo policja musi z tym kierować się do operatora który dopiero podejmuje działanie ustalenia ostatniego logowania, a to wszystko trwa, dodatkowo to ustalenie ma charakter ogólny bo podaje najbliższy nadajnik z którym się urządzenie łączyło co nie daje bardzo precyzyjnego położenia.

Tu w pierwszej kolejności wypadało sprawdzić drogę która ta osoba musiała pokonać tego dnia to dałoby najlepszy rezultat i to zrobiono ale dopiero po czasie pytanie dlaczego ( przypuszczalnie emocje ).
Telefon ministra policja mogła znaleźć w 10 minut, a tu ojciec dziewczynki czekał kilka godzin w komisariacie na jakiekolwiek zainteresowanie dyżurnego. Jest to karygodne zaniechanie, a można było uratować to dziecko, pomimo diagnozy o wylewie. Generalnie dramat. Poza policjantami winni zostać ukarani przechodnie za nie udzielenie pomocy, po ich identyfikacji z monitoringu. Wczoraj w telewizji dziennikarz twierdził, że jedna z osób zapalających znicz mówiła, że zauważyła dziewczynkę zsuwającą się po banerze reklamowym, ale spieszyła do lekarza z dzieckiem. Winni tej tragedii, a oni są wśród nas, powinni trafić przed Sąd i mam nadzieję tak się stanie.
Cytować
0 #17 RMF24 2023-12-02 19:40
https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/news-tragedia-w-andrychowie-policyjny-ekspert-za-smierc-14-latki-,nId,7185635#crp_state=1
Cytować
+2 #18 Kris 2023-12-03 12:16
Cytuję Krzysztof:
Najbardziej boli znieczulica ludzka. Ta dziewczyna jak pisze prasa zasłabła w biały dzień przy ruchliwej ulicy i sąsiedztwie sklepów. Tyle osób tam z pewnością przechodziło i nikt jej nie pomógł !!! Teraz ważniejsze jest dla społeczeństwa rzucenie się w wir zakupów przedświątecznych niż pomoc człowiekowi (nie wszystkich na szczęście). Ci co przechodzili i widzieli tą dziewczynę z pewnością w niedzielę pójdą do kościoła, na składkę dadzą księdzu i komunię św. będą przyjmować.

To jest oczywiście jedna kwestia, brak reakcji przechodniów, jednakże sposób działania policji , polegający na wielogodzinnej bezczynności i zwodzeniu ojca dziecka, jest karygodne. Przechodnie, którzy nic nie zrobili winni zostać ustaleni za pomocą monitoringu i oskarżeni o nieudzielenie pomocy , natomiast policjanci za niedopełnienie obowiązków. Mam nadzieję, że tak się stanie.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.