W Małopolsce  rozpoczęły się ferie zimowe. Dla Inspekcji Transportu Drogowego już kilka tygodni tem
Rozpoczeły się ferie, ruszyła akcja bezpieczny autokar

W Małopolsce  rozpoczęły się ferie zimowe. Dla Inspekcji Transportu Drogowego już kilka tygodni temu rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023”, polegająca na wzmożonych kontrolach autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

O jej przebiegu w Małopolsce opowiadali na brieginfu władze województwa oraz  małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk. Briefing odbył się na stacji paliw w Głogoczowie, gdzie Mobilna Jednostka Diagnostyczna WITD prowadziła  kontrole.

Służby są postawione w stan gotowości. Kontrole będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale także w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego znaczący wpływ ma stan techniczny pojazdów, w tym choćby sprawność układu hamulcowego czy oświetlenie. Ale weryfikowane są także takie kwestie jak trzeźwość czy czas pracy kierowców.

Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego posiada 35 pojazdów kontrolnych wraz z pojazdami nieoznakowanymi i Mobilną Jednostką Diagnostyczną oraz 2 motocyklami. Podczas kontroli drogowej inspektorzy wykorzystują m.in.: przenośne wagi do pomiaru masy pojazdu i nacisku osi pojazdu, dymomierze do pomiaru zadymienia spalin, anteny DSRC do zdalnego wczytywania danych z pojazdów będących w ruchu, urządzenia do wykrywania fałszywych dokumentów, zestawy diagnostyczne do weryfikacji wszelkiego typu manipulacji w tachografach. Szczegółowy stan techniczny pojazdu z wykorzystaniem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. Dokonywana jest również analiza czasu jazdy i odpoczynku kierowcy, a także stosownej dokumentacji i uprawnień kierowcy. Przy użyciu alkomatów sprawdzamy też stan ich trzeźwości

Także o podstawowych zasadach podróży autokarem
Spektrum działania inspektorów transportu drogowego jest bardzo szerokie. Akcja „Bezpieczny autokar” realnie wpływa na poziom świadomości kierowców i przewoźników. Zwracanie uwagi na stan techniczny pojazdów jest niezwykle istotne. Ale pamiętajmy też o podstawowych zasadach podróży autokarem.

Komendy miejskie oraz powiatowe wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów przed wyjazdem, gdzie bez zbędnej zwłoki jest możliwość sprawdzenia większej liczby autobusów w jednym czasie. Na stronie internetowej małopolskiej Policji została założona zakładka „Małopolska Policja e-usługa” (https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl/), gdzie w katalogu KONTROLA AUTOBUSÓW internetowo można złożyć wniosek z prośbą o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem.

Kontrole autobusów przed wyjazdem można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podaniem danych osoby zgłaszającej, numeru telefonu kontaktowego oraz miejsca i godziny wyjazdu.  Zgłoszenie może nastąpić także telefonicznie pod numerem telefonu (12) 416 51 20 w godzinach pracy WITD, tj. w poniedziałek w godzinach 8:00 – 16:00, a od wtorku do piątku 7:30 – 15:30. Zgłoszenie powinno nastąpić, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. ITD przeprowadza kontrole w miejscu wyjazdu autobusu, a zatem konieczne jest zaplanowanie wcześniej zadań inspekcyjnych.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.