Kilka zastępów strażaków zawodowych jak i druhów ochotników interweniowało w Jaroszowicach (gmina
Wieczorna interwencja strażaków w Jaroszowicach

Kilka zastępów strażaków zawodowych jak i druhów ochotników interweniowało w Jaroszowicach (gmina Wadowice). Doszło tam do pożaru sadzy w kominie.

W piątek (27.01) wieczorem służby ratunkowe otrzymały informacje o pożarze w jednym z domów w Jaroszowicach (gmina Wadowice). Jako, że zastęp z drabiną z JRG Wadowice był w tym czasie zadysponowany do zdarzenia na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska, na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Andrychów, druhów ochotników z OSP Jaroszowice oraz policję.

Jak się okazało, zapaliła się sadza w kominie. Ogień na szczęście szybko udało się ugasić. Nikomu nic się nie stało.

 

W sezonie grzewczym takie sytuacje powtarzają się i strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze. W przypadku zauważenia pożaru w kominie należy jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. Wykonać połączenie na numer alarmowy  112, wezwać pomoc, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.

Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny "cichy zabójca" - tlenek węgla (czad).

(PK)
(zdjęcia: Patryk Knapczyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.