Powiat wadowicki został wyznaczony jako zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt:  wysoce z
Powiat wadowicki zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy

Powiat wadowicki został wyznaczony jako zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt:  wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu poinformował, że w środę (18.01) stwierdzono wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich - łabędź niemy, znalezionych i zebranych w ilości 16 sztuk ze zbiornika żwirowni w Bielanach. Stąd na wniosek małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, wojewoda małopolski  rozporządzeniem z piątku (20.01)  wyznaczył obszar powiatów wadowickiego i oświęcimskiego  za zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt – wysokiej zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Na obszarze obu powiatów, w związku z tym zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi, nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa a także nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których trzymany jest drób. Środki te należy stosować do czasu uchylenia rozporządzenia.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie stwarza zagrożenia dla ludzi, jednak jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących drób. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków są zarażone dzikie ptaki. W wielu przypadkach przyczyną bywa również człowiek. W celu ograniczenia zagrożenia należy zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstw. Szczegółowe zasady bioasekuracji zamieszczone zostały w załączniku.

W przypadku wykrycia objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-5 #1 zaraza już jest 2023-01-23 20:26
Zaraza już jest z łaczan
Cytować
0 #2 Kazek 2023-01-24 09:21
Chyba pisia grypa ...
Cytować
+3 #3 Troll ćpuna 2023-01-24 16:28
Cytuję zaraza już jest:
Zaraza już jest z łaczan

Cytuję Kazek:
Chyba pisia grypa ...

Widzę że wy już jesteście zarażeni chorobą wściekłych krów !
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.