W Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa budowa jednej z największych i najpięknie
W Kalwarii rozpoczęto już budowę jednej z największych i najpiękniejszych szopek w Polsce

W Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa budowa jednej z największych i najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. W wigilijną noc o północy zostanie do niej wniesiona figurka Dzieciątka Jezus.

Rozpoczęła się budowa szopki w bazylice kalwaryjskiej. Świąteczna dekoracja w Kalwarii Zebrzydowskiej należy do największych i najbardziej znanych ruchomych szopek w Polsce.  Szopka składa się z około 150 elementów, w tym ponad 50 ruchomych i co roku przyciąga tłumy chcących ją zobaczyć.

Jeszcze przed rozpoczęciem adwentu zamontowano w kalwaryjskiej bazylice panoramę o wymiarach 8 x 11 metrów oraz podest o powierzchni 30 metrów kwadratowych. W ciągu kilku tygodni będzie powstawała na nim szopka w tradycyjnej formie, charakterystycznej dla zakonu franciszkańskiego – informuje o. Tarsycjusz Bukowski OFM z Biura Prasowego Sanktuarium.

Dekoracja jest przygotowywana z wielką starannością. Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze Świętą Rodziną. Inauguracja szopki nastąpi tuż przed Pasterką. Przesłanie dekoracji jest mocno związane z Ewangelią: Bóg posłał na świat swojego Syna, który narodził się w ludzkim ciele i pomiędzy ludźmi, by objawić im Bożą miłość.

Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223 w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 A w ciulowicach 2022-11-23 10:49
A ciulowicach nie trzeba budować szopki mamy odwalaną szopke od 4 lat przez ciula z łaczan !!
Cytować
0 #2 Apilandia 2022-11-26 16:54
Cytuję A w ciulowicach:
A ciulowicach nie trzeba budować szopki mamy odwalaną szopke od 4 lat przez ciula z łaczan !!

A ty w tej szopce jesteś osłem?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.