W weekend strażacy odnotowali dwie interwencję związane z zatruciem tlenkiem węgla w blokach na osied
W weekend tlenek węgla dał o sobie znać. Strażacy apelują o ostrożność

W weekend strażacy odnotowali dwie interwencję związane z zatruciem tlenkiem węgla w blokach na osiedlu XX-lecia i osiedlu Kopernika w Wadowicach. Ratownicy apelują o ostrożność w sezonie grzewczym: z tym gazem nie ma żartów...

W piątek (18.11) przed północą służby ratunkowe otrzymały informację o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z bloków na osiedlu Kopernika w Wadowicach. Interweniował zastęp strażaków z JRG Wadowice oraz policja. Przewietrzono mieszkanie oraz sąsiednie pomieszczenia i klatkę schodową. Nikt na szczęście poważniej nie ucierpiał.

Do podobnego przypadki doszło także w niedzielę (20.11) około 4:00 nad ranem w jednym z bloków na osiedlu XX-lecia w Wadowicach. W mieszkaniu przybyli na miejsce strażacy z JRG Wadowice stwierdzili znaczne stężenie tlenku węgla. Jedna z mieszkanek potrzebowała pomocy medycznej, udzielił jej Zespół Ratownictwa Medycznego. Została przetransportowana do wadowickiego szpitala. Także zarządzono wietrzenie pomieszczeń.

Strażacy apeluje o ostrożność. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie.

Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, w pomieszczeniach w których występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych. Łazienki, w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numer alarmowy: 112.

 

(PK)

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+9 #1 Smrodek 2022-11-20 12:35
Tak to wyglada.! Jest jeszcze jeden aspekt ale niektorzy nowi lokatorzy kupili mieszkania i podlaczyli wymuszona wentylacje,i jak wlanczaja to cuchnie na calym pionie!!! A jak ktos ma gaz to mamy dramat!!!! I pomoze co mowic?????
Cytować
0 #2 Wrrr 2022-11-21 11:31
Cytuję Smrodek:
Tak to wyglada.! Jest jeszcze jeden aspekt ale niektorzy nowi lokatorzy kupili mieszkania i podlaczyli wymuszona wentylacje,i jak wlanczaja to cuchnie na calym pionie!!! A jak ktos ma gaz to mamy dramat!!!! I pomoze co mowic?????

Najgorsze to jest to ze administrator sie tym wogole nie przejmuje!!! Ciekawe ,bo przeciez przeglady niby sa ale czy ktos sporzadza jakies notatki z tego tytulu????
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.