Delegacje i poczty sztandarowe, msza święta w intencji ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikiem 12 P
Drukuj
Tak Wadowice świętowały 104. rocznicę odzyskania niepodległości

Delegacje i poczty sztandarowe, msza święta w intencji ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikiem 12 Pułku Piechoty oraz śpiewanie pieśni patriotycznych:  wadowiczanie według stałego rytuału obchodzili 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

Wadowice od lat obchodzą uroczyście Narodowe Święto Niepodległości i od lat mniej więcej w podobny sposób, który przerwała tylko epidemia koronowirusa. W piątek  (11.11) uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 msza świętą  w kościele pw. Św. Piotra w Wadowicach, przed którą odbyło się przedstawienie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Po mszy poczty sztandarowe uformowały pochód i wspólnie z mieszkańcami przemaszerowały aleja Matki Bożej Fatimskiej, Poprzeczną pod pomnik żołnierzy 12 Pułku Piechoty przy ulicy Lwowskiej. Tu przy akompaniamencie orkiestry dętej z OSP Chocznia złożono kwiaty i oddano hołd walczącym za ojczyznę. Nie zabrakło przemówień burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego a także posłów Filipa Kaczyńskiego.

Po przemówieniach pochód przemaszerował na wadowicki rynek. O godzinie 13:00 rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej (zaułek przy Czytelni Mieszczańskiej, ulica Krakowska).

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy (w roku 1937 i 1938).

Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

(MG)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Zderzenie dwóch aut. Jedno wylądowało w potoku

W weekend aż 10 kierowców straciło prawo jazdy za szybką jazdę

Kolizja na mostku

Tragedia w Spytkowicach. W potoku znaleziono zwłoki starszego mężczyzny

Na granicy Rokowa i Babicy auto wylądowało na łące