Policja odnotowuje wzrost kolizji i wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, również w naszym pow
69-latek potrącił na obwodnicy 77-latkę hulajnogą elektryczną

Policja odnotowuje wzrost kolizji i wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, również w naszym powiecie: w Wadowicach na chodniku przy obwodnicy 69-latek potrącił na takim urządzeniu 77 letnią kobietę. Został ukarany mandatem karnym.

Elektryczne hulajnogi stają się coraz popularniejsze na polskich ulicach, zwłaszcza dużych miast, ale także i w powiecie wadowickim. Wraz z rosnącą ilością tych urządzeń, rośnie niestety również liczba kolizji i wypadków z udziałem osób poruszających się na takich urządzeniach. Często niestety przez nieznajomość przepisów czy nieostrożność...

W poniedziałek (22.08) na chodniku przy ulicy Piłsudskiego leżącej w ciągu dróg krajowych nr 28 i 52 i będącej wadowicką obwodnicą, na odcinku między stacją Moya a mostkiem na Choczence, doszło do kolizji z udziałem takiego urządzenia. Starszy mężczyzną wjechał w starszą kobietę.

Kierujący hulajnogą elektryczną jadąc po chodniku nie ustąpił pierwszeństwa 77-letniej kobiecie – poinformował nas asp. sztab. Dariusz Stelmaszuk z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Spotkanie było dosyć bolesne dla poszkodowanej, wezwano policję. Na szczęście nie było potrzeby dysponowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Sprawca był trzeźwy, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 tysiąca złotych.

W Wadowicach i okolicy pojawiło się ostatnio sporo nowych ścieżek rowerowych czy pasów dla rowerów. Użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą, a nawet muszą z nich korzystać, na takich zasadach jak rowerzyści.

Według nowych przepisów, hulajnogą elektryczną można jechać poza chodnikiem, na drodze (ulicy/jezdni) maksymalnie 20 km/h. Wiele osób posiada jednak mocne urządzenia, posiadające spore akumulatory i dwa silniki, które pozwalają im się rozpędzić nawet do 60-70 km/h. Pomijając już piractwo, jak skończy się spotkanie z taką prędkością ze sporo większym samochodem nietrudno przewidzieć... Sam kask nam raczej nie pomoże...

Na hulajnodze, podobnie jak na rowerze, nie można poruszać się po przejściu dla pieszych. Schodzimy, przeprowadzamy...

Przewożenie drugiej osoby na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Nie wolno również ciągnąć nią ani przyczepki, ani ładunki, ani innej osoby jadącej np. na wrotkach czy rolkach.

Nie wolno również jeździć hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwym czy po spożyciu. Obowiązują te same limity co kierowców samochodów.

Policja na razie jednak dosyć tolerancyjnie traktuje "hulajkowiczów", warto jednak pamiętać, że łamiąc przepisy narażamy się na mandat a także to, że możemy komuś zrobić krzywdę, pozbawiając go zdrowia a nawet życia.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+21 #1 mirinda 2022-08-26 11:23
"Na hulajnodze, podobnie jak na rowerze, nie można poruszać się po przejściu dla pieszych. Schodzimy, przeprowadzamy. .." oby policja ścigała za to przejeżdżanie, jak najczęściej, bo czasami to aż włos jeży się na głowie, jak widzi się jak rowerzyści potrafią wjechać przed samochód na psach. I żeby nie było zaraz ataku, mówię to z perspektywy rowerzysty i pieszego, a nie tylko kierowcy samochodu.
+6 #2 Inkubator 2022-08-26 11:53
"Według nowych przepisów, hulajnogą elektryczną można jechać poza chodnikiem, na drodze (ulicy/jezdni) maksymalnie 20 km/h." - jak już udzielamy informacji to należy pisać precyzyjnie:
Art. 33a. 1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
+16 #3 Hulaj 2022-08-26 14:31
Jeżdżą jak wariaty często z dziećmi na jednej hulajnodze! Bez kasków!
+7 #4 bezprzebaczenia 2022-08-26 16:46
Jakie obowiązki mają rowerzyści i hulajnogiści powszechnie wiadomo.
To,że większość z nich absolutnie ich nie przestrzega to powszechnie widać.
Więc pozostaje tylko jedno zasadnicze pytanie:
Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest prosta.Brak represji.
Więc GDZIE JEST POLICJA?
Na mieście w ciągu całej doby nie uświadczymy ani jednego patrolu pieszego ani zmotoryzowanego / z wyjątkiem przyjazdu na kolizję albo wypadek/.
Przemknięcie radiowozu przez miasto to nie patrol mający zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.
Może pan komendant coś w tej sprawie wie?????
0 #5 K7 2022-08-26 17:43
Stary , głupi dziad , oprócz mandatu powinien zapłacić tej pani odszkodowanie , a sądy powinny robić to błyskawicznie , dość leserowania , odwoływania , i tym podobnych pierdół . Zawinił - niech płaci. W USA tak prawo działa i nie ma zmiłuj się .
+2 #6 Rowerzysta 2022-08-26 18:39
Kiedy kierowcy przestaną wreszcie wyprzedzać z lewej strony rowerzystów sygnalizujących manewr skrętu w lewo?

Art. 24. Prawo o ruchu drogowym
"5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
-2 #7 Jan Skolnus 2022-08-27 13:02
Cytuję Rowerzysta:
Kiedy kierowcy przestaną wreszcie wyprzedzać z lewej strony rowerzystów sygnalizujących manewr skrętu w lewo?

Art. 24. Prawo o ruchu drogowym
"5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."

raczej dość rzadka sytuacja - choćby dlatego, że sygnalizowanie zamiaru skrętu przez rowerzystę wcale regułą nie jest (nie masz mam nadzieję na myśli sytuacji, w której zamiar skrętu sygnalizuje rowerzysta na DDR? - przy przecięciu innego pasa - zjeździe z DDR musi odczekać na wolne miejsce)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.