Kilka zastępów strażaków postawiła na nogi czujka przeciwpożarowa w Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w
Na sygnale do kalwaryjskiego sanktuarium

Kilka zastępów strażaków postawiła na nogi czujka przeciwpożarowa w Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Alarm okazał się na szczęście fałszywy.

Kilka zastępów strażaków zawodowych z JRG Wadowice  jak i drugów ochotników z OSP Kalwaria Zebrzydowska zostało zadysponowanych w piątek (24.06) po godzinie 8:00 do Kalwarii Zebrzydowskiej na wezwanie czujki przeciwpożarowej w budynkach tutejszego Sanktuarium Pasyjno–Maryjne.

Strażacy sprawdzili pomieszczenia i na szczęście nie potwierdzono pożaru. Najprawdopodobniej alarm został włączony podczas wykonywanych tutaj prac konserwacyjnych.

Fałszywe alarmy pożarowe to dosyć częste przypadki w powiecie wadowickim. Do podobnych dochodzi nawet kilka razy w miesiącu w budynku banku Pekao przy ulicy Lwowskiej w Wadowicach czy właśnie w klasztorach, czy to kalwaryjskim czy wadowickich.

Lepiej jednak dmuchać na zimne.

Przypomnijmy, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku w Marakeszu (Maroko). Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi.

Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga dwóch milionów.

 

(MG)
(zdjęcia: DK52info, Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.