Wadowice, jak co roku, według utartego od lat schematu, obchodziły 102. rocznicę urodzin świętego Ja
Wadowice świętowały 102. rocznicę urodzin  Jana Pawła II

Wadowice, jak co roku, według utartego od lat schematu, obchodziły 102. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, tym razem pod znakiem przyjaźni z Portugalią.  Jednak tym razem mniej hucznie i z kontrowersjami.

W środę (18.05) Wadowice świętowały 102. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. W tym roku odbyła się  one po znakiem przyjaźni z Portugalią. Rozpoczęły się rano złożeniem kwiatów pod pomnikiem papieskim na rynku przez władze samorządowe oraz uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wadowickim Centrum Kultury podczas której radni podjęli uchwałę o współpracy partnerskiej z Fatimą (gmina Ourém).   Sesja poświęcona była osobie dra Edmunda Wojtyły, brata Karola Wojtyły. Stąd odbyła się też projekcja filmu "Brat Papieża". Rozstrzygnięto także konkurs „Serce Roku”.

W samo południe w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie miała miejsce uroczysta msza święta  pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego.

 

Nie zabrakło również biesiady, zorganizowanej przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich na której można było skosztować potraw tradycyjnych jak i niespodzianek kulinarnych z Portugalii i Ukrainy a także pokazu tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Tu z kolei można było  skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde, przekąski – bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru – pastel de nata.

Od 15:30 na scenie zaprezentowała się  Kinga Rataj z zespołem, która wykonała portugalskiego fado.

Ostatnim punktem programu był tradycyjny koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie”, gdzie ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, OSP Sucha Beskidzka i OSP Andrychów zaprezentowało kilkanaście szlagierów, m.in. nieśmiertelne "Abba Ojcze", czy "Halleluyah".

Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę plenerową poświęconą Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostki o Portugalii i języku portugalskim prezentowali na swoim stoisku studenci Koła Naukowego Portugalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mimo starań magistratu, nie da się ukryć, że frekwencja mieszkańców była sporo niższa niż w poprzednich latach a sama uroczystość była dużo skromniejsza niż poprzednie. Zabrakło setek uczniów papieskich szkół, które od lat zjeżdżały się do miasta czy strażaków z całej Polski, którzy przyjeżdżali tu zagrać wadowickiemu papieżowi w hołdzie. Tłum robili głównie politycy, czy samorządowcy a także uczniowie i członkowie stowarzyszeń biorących udział w organizacji wydarzenia.

Znaczącym był również fakt, że kiedy w bazylice przemawiał abp Marek Jędraszewski mówiący  Janie Pawle i jego świętości, jego głos transmitowany na zewnątrz kościoła był zagłuszany przez protest antyklerykalnych aktywistów, którzy głośno mówili o aferach pedofilskich w kościele katolickim, oskarżając go ponoszenie odpowiedzialności za wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży za czasów jego pontyfikatu. Kiedyś rzecz nie do pomyślenia w takim mieście jak Wadowice i w taką rocznicę. Znak czasów i chyba powolne wypalanie się papieskiej legendy...

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 przykro 2022-05-19 10:08
Kultura miasta umiera co widać na zdjęciach
Cytować
+8 #2 Mlem 2022-05-19 11:39
Cytuję przykro:
Kultura miasta umiera co widać na zdjęciach


Niech umiera. To miasto to i tak dziura bez przyszłości.
Cytować
+12 #3 KingA 2022-05-19 11:47
Za ateisty Klinowskiego było lepiej. Nawet Ludzi było więcej. Wystarczy porównać filmy i zdjęcia z tamtego okresu. Teraz Kaliński sięga dna.
Cytować
+8 #4 KingA 2022-05-19 13:16
Cytuję przykro:
Kultura miasta umiera co widać na zdjęciach


Wizję na moasto przyszłości miał tylko jeden burmistrz też na K. ale podziekowali mu wieśniaki ze wsi mimo że im tyle dobrego zrobił. Obecny nie tylko nie przyjeżdża na zebrania
wiejskie ale i cofa miasto w przeszłość licząc na cud.
Spójrzmy prawdzie w oczy, to misto umiera bo brak wizji na przyszłość.
Cytować
-1 #5 Widz 2022-05-19 15:33
Cytuję Mlem:
Cytuję przykro:
Kultura miasta umiera co widać na zdjęciach


Niech umiera. To miasto to i tak dziura bez przyszłości.

Nie tylko miasto,aj nie tylko!!!! https://Youtu.be/NSTeUOWjE3Q. Wszystko jest jedna wielka niewiadoma ,co dalej bedzie z ludzkoscia. Niektorzy dwoja sie i troja ,by jakos to wszystko wygladalo,ale wiekszosc mieszkancow nie bardzo interesuja takie imprezy!!!! W tych czasach robic igrzyska, jak zrobiono taka inflacje.! Tym nie da sie zamydlic ludziom oczow,!!!
Cytować
+1 #6 Młody 2022-05-19 16:55
Wizję na moasto przyszłości miał tylko jeden burmistrz też na K.
Szczera prawda jak się chodzi wciąż naćpany to się ma różne wizje!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.