Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. W  galeri
Ruszył sezon wyprzedaży. Policja przestrzega aby kupować rozsądnie

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. W  galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez Internet, by nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić, za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji musimy zachować podstawowe zasady ostrożności. Policja apeluje o rozsądek.

Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.

Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.

Handel w sieci cieszy się niezmierną popularnością. Niestety mimo szeregu zalet zakupów przez Internet musimy zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślają nowe metody, by nas oszukać.

Aby nie stać się dla nich łatwym celem:

- Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą  tabletu lub smartfona w  otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
- Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
- Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu.
- Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
- Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
- Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie policję.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Karolaa 2021-11-24 22:16
W Polsce mieliśmy wczoraj prawie 20 tys. zakażeń i prawie 400 zgonów.
W Niemczech zakażeń było 54 tys. ale zgony 343.
W Wielkiej Brytanii 42,5 tys. zakażeń i 165 zgonów.
We Francji 30,5 tys. zakażeń, ale zgonów 98.
Radzimy sobie bardzo dobrze.patologi a propagandy piękna
Cytować
+3 #2 Uran 2021-11-25 09:47
Te liczby to można losowo generować i wpisywać, a ludzie i tak to łykną.
Cytować
+2 #3 Gówno 2021-11-25 12:44
Ilość zakażeń mierzona testami PCR jest tak wiarygodna jak Klinowski w pozyskanych milionach
A ilość zgonów mierzona wszystkimi kto zmarł mając covid, nawet jak zmarł w wypadku samochodowych, jest tak samo wiarygodna jak Klinowski w pozyskanych milionach.
Jak wiadomo powszechnie, już zahiviona dziwka uliczna z penisem na placu różowym na Filipinach jest bardziej wiarygodna niż Klinowskie więc wyciąg sobie sama wnioski Karolaa.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.