W okresie pierwszych 8 miesięcy 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali już 2988 pr
Prawie 3 tysiące kierowców straciło straciło prawo jazdy za złamanie limitu prędkości na obszarze zabudowanym

W okresie pierwszych 8 miesięcy 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali już 2988 praw jazdy za przekroczenie limitu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. To jest 222 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Statystyki  pokazują, że w dalszym ciągu kierujący ignorują podstawowe przepisy ruchu drogowego. Nadal zdarzają się zdarzają się kierowcy, których tak duża dolegliwość jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością większą o ponad 50 km/h niż obowiązuje na obszarze zabudowanym, nie powstrzymuje od nieodpowiedzialnego zachowania na drodze.

Mundurowi surowo karzą piratów drogowych łamiących zasady bezpieczeństwa. Nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków, zwłaszcza tych najtragiczniejszych w skutkach.  Policjanci przez prowadzone działania studzą zapędy  kierowców łamiących limity prędkości i wpływają na poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach. Jak widać stosunkowo skutecznie, bo w ciągu 8 miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 8 miesięcy 2020 roku.

W bieżącym roku doszło w Małopolsce do 1441 wypadków, czyli o 94 mniej, co stanowi 6,1% spadek. Ww wypadkach 96 osób poniosło śmierć, o 12 mniej, co stanowi 11,1% spadek. Odnotowano 1652 rannych, to jest o 93 mniej, co stanowi 5,3% spadek.

Kierujący spowodowali 1287 wypadków, co stanowi 8% ogółu wypadków zaistniałych w ciągu 8 miesięcy 2021 roku, w których zginęło 68 osób. Główną przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu –  323 wypadki.  22 osoby poniosły śmierć w wypadkach spowodowanych przez kierowców w wyniku nadmiernej prędkości.

Policja przypomina, że przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji administracyjnej  o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kodeksu karnego, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 JP 2021-09-08 10:51
Tak jestem ciekaw ile milicji straciło prawo jazdy
A no tak swoich nie zatrzymują i są ponad prawem które mają przestrzegać
A to dziwne bo ostatnio ludzie widzieli milicjanta po paru głębszych za kółkiem co było złożone
Jakoś nie ma tego w statystykach ......
Obywatel powinien mieć prawo do obrony przed milicyjną mafią
-3 #2 Grzegorz W 2021-09-09 07:52
Może egzamin z teorii powinien być trudniejszy dla osób, które notorycznie łamią przepisy?
Obecnie testy na prawo jazdy są zbyt łatwe co można sprawdzić na https://www.zdamyto.com/
-3 #3 Grzegorz W 2021-09-09 07:53
Czy testy na prawo jazdy nie są za proste? Każdy może dziś zdać testy na prawo jazdy

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.