W niedzielę  (1.08) o 17:00 w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz ró
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Godzinę "W" zawyją w powiecie syreny

W niedzielę  (1.08) o 17:00 w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz równocześnie upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w powiecie wadowickim, jak i w całym kraju, zawyją syreny.

W niedzielę (1.08) o godzinie 17:00, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania a także dla upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce, również w Wadowicach, zostaną włączone syreny alarmowe na czas minut.

1 sierpnia 1944 roku o 17:00 w Godzinę "W" rozpoczęła się w Warszawie akcja "Burza" czyli Powstanie Warszawskie, wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym miasto  wojskom niemieckim a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie trwało 63 dni: od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, w trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150  do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

W niedzielę (1.08) z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, święta 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej i święta Armii Krajowej, jak co roku, harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP zapraszają mieszkańców na Plac Jana Pawła II, czyli wadowicki rynek w celu upamiętnienia tych wydarzeń.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Pau 2021-08-01 17:24
Nie zawyły... Tłum ludzi na rynku, a oni cisza. Wstyd.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.