Kalwaria Zebrzydowska przesuwa z czerwca na sierpień swoje obchody Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawł
Kalwaria przesuwa na sierpień obchody swojego patrona

Kalwaria Zebrzydowska przesuwa z czerwca na sierpień swoje obchody Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawła II. Z jakiego powodu?

Jak poinformował Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i zalecenia epidemiologiczne uroczystości związane z Uroczystymi Obchodami Dnia Patrona Miasta w 2021 roku zostają przesunięte z dnia 7 czerwca  (Dzień Patrona Miasta) na dzień 14 sierpnia. Ma to też związek ze słowami papieża w czasie pielgrzymki do ojczyzny w sierpniu 1991 roku, kiedy będąc przejazdem w drodze do Wadowic  zatrzymał się na kalwaryjskim rynku i wygłosił pamiętne słowa: ”Dziś na krótko się tu zatrzymuje, ale tutaj moje serce pozostało na zawsze" i 30 leciem tych wydarzeń.

Co więc zaplanowano na obchody? 14 sierpnia w Sanktuarium Kalwaryjskim odbędzie się msza święta w intencji papieża Jana Pawła II i dróżki w jego intencji. Jak wiemy  Karol Wojtyła chętnie modlił się właśnie tutaj, dlatego też  to we współpracy z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym magistrat zaprosi  samorządowców z całej Małopolski  do pójścia jego śladami.

Odbędzie się też prezentacja publikacji Patron Kalwarii Zebrzydowskiej Święty Jan Paweł II w której nawiązano do spotkania papieża z mieszkańcami Kalwarii Zebrzydowskiej 14 sierpnia 1991. Nie zabraknie też gry terenowej, która ma przybliżyć spuściznę, jako zostawił w mieście i gminie patron. Gra będzie posiadała kilka stopni trudności.

Podobnie jak w ubiegłym roku,  burmistrz Augustyn Ormanty zachęca mieszkańców aby udekorowali swoje okna wizerunkiem św. Jana Pawła II. Uczestnikiem akcji #oknodlajp2 może stać się każdy, kto samodzielnie udekoruje swoje okno w ozdoby nawiązujące do postaci świętego papieża. Aby ułatwić mieszkańcom dekoracje okien, w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej będzie można otrzymać bezpłatnie wizerunek świętego i flagi (kontakt z Referatem Działalności Gospodarczej i Promocji – telefon 8766 002 8766 134, mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Przypomnijmy, że starania o uczynienie pochodzącego z Wadowic papieża patronem Kalwarii Zebrzydowskiej  rozpoczęły się w 2019 roku na wniosek burmistrza miasta, tutejsza Rada Miejska podjęła 30  grudnia 2019 roku  uchwałę z prośbą skierowaną do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o poparcie inicjatywy. Metropolita uchwałę wraz z rekomendacją przekazał do stolicy apostolskiej. Do prośby pozytywnie odniósł się również Episkopat Polski oraz Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio, zaś do magistratu wysłano akt w tej sprawie, wystawiony przez Kongregacja  ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

Warto dodać, że św. Jan Paweł II  jako jedyny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.  Akt przekazany został papieżowi  w Ludźmierzu w czasie VI pielgrzymki do Polski. Wówczas przyjął z rąk burmistrza oraz przedstawicieli Rady Miejskiej dekret potwierdzający to wydarzenie.

Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tu początkowo z ojcem a następnie jako kapłan, biskup, kardynał a ostatecznie jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14 sierpnia 1991 roku. Papież wypowiedział znamienne słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”.

Ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi w 2002 roku  miała miejsce w kalwaryjskiej bazylice. Tutaj Jan Paweł II zawierzył Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. Wydarzenie to było klamrą spinającą życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, największego pośród Pielgrzymów Kalwaryjskich.

Św. Jan Paweł II jest patronem Kalwarii Zebrzydowskiej od 16 sierpnia 2020 roku. Ogłoszono to podczas kulminacji  obchodów odpustowych.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.