Rząd luzuje nieco obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w 11 województwach, w tym również w
Rząd luzuje nieco obostrzenia. Do gry wracają fryzjerzy i salony kosmetyczne

Rząd luzuje nieco obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w 11 województwach, w tym również w Małopolsce. Fryzjerzy, salony kosmetyczne powracają do gry. Dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na naukę hybrydową.

W środę (21.04) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o sytuacji sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Notowanych jest mniej zakażeń koronawirusem, mniej osób zgłasza się do lekarzy z dolegliwościami korowanych jest na testy pod kątem covid-19. Jednak wciąż na mapie Polski są miejsca, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań jest za wysoka, aby luzowanie obostrzeń było tam możliwe. Są to województwa, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców przekroczyła 35. Są to województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie oraz  opolskie. Tutaj rząd przedłuża dotychczas obowiązujące obostrzenia.

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców nie przekracza 35, rząd zdecydował na luzowanie obostrzeń. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz  małopolskie.  

W tych województwach od poniedziałku (26.04) zaplanowano m.in.  otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.  Zaplanowano również częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół (w trybie hybrydowym).

Nadal obowiązują następujące oraniczenia:

Handel – ograniczenia
 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
 • Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

 • Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 

 • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele

 • Pozostają zamknięte do 3 maja.
 • Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

 • Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
 • Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
 • Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
 • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 yanek 2021-04-21 17:53
mam nadzieje że dożyje czasów jak odpowiecie za zniszczenie gospodarki r tym pięknym kraju...
Cytować
+13 #2 2bolo 2021-04-21 17:58
jak to jest skoro dzieci zarażają,przedz kola szkoły są puszczane,dziec i przechodzą bezobjawowo...n ie mogą być szczepione...pr oszę o wyjaśnienia.sen ior.
Cytować
+1 #3 Anty pisior 2021-04-21 21:26
Niedzielski i ta banda pisiorów co sie do koryta dorwała niech sobie gacie poluzują. Powinni odpowiedzieć za zniszczenie gospodarki i za śmierć niewinnych ludzi którzy nie otrzymali należytej pomocy lekarskiej. Cała Polska śpiewa z nami wypierda..ć z pisiorami. ***** ***
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.