Jak poinformował na konferencji wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sytuacja w związku z koronawirusem
Trudna sytuacja w Małopolsce. Możliwa relokacja pacjentów do innych województw

Jak poinformował na konferencji wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sytuacja w związku z koronawirusem jest coraz bardziej trudna. Nie wykluczona jest relokacja najciężej chorych pacjentów do innych województw, a  także wstrzymanie w części szpitali zabiegów zachowawczych.

Po świętach, we wtorek (6.04) wojewoda małopolski Łukasz Kmita zorganizował konferencję prasową na której odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej, pracy zaangażowanych służb i podmiotów podczas Świąt Wielkanocnych oraz potencjalnych kierunków działań na najbliższe dni

W ciągu trzech świątecznych dni karetki wyjeżdżały ponad 2 500 razy. Blisko 1 800 wyjazdów dotyczyło osób w kwarantannie lub tych, u których zespoły ratownictwa medycznego wykonywały test pod kątem COVID-19. Większość tych interwencji koordynowała Dyspozytornia Medyczna w Krakowie. Pomiędzy Wielką Sobotą a Poniedziałkiem Wielkanocnym przybyło nam 165 pacjentów z COVID-19 i 19 osób wymagających zastosowania respiratora. Bardzo niepokoi mnie duży wzrost liczby hospitalizacji z wczoraj na dzisiaj. To 156 kolejnych pacjentów z COVID-19 i 7 kolejnych zajętych łóżek respiratorowych. Sytuacja jest bardzo poważna. Dlatego jeszcze raz apeluję o rozwagę i odpowiedzialność – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W dalszym ciągu najwięcej zakażeń mamy w Krakowie i powiatach ościennych  (krakowskim i wielickim). We wtorek (6.04) z 663 nowych przypadków – 325 dotyczy mieszkańców Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Przekroczyliśmy maksymalny poziom liczby łóżek covidowych, którym dysponowaliśmy u szczytu II fali. Szpitale tymczasowe pozwoliły znacząco rozwinąć tę liczbę. Bypassem dla Krakowa i powiatów ościennych jest szpital tymczasowy w EXPO, choć i tam zwiększa się liczba zajętych łóżek: w ciągu ostatniej doby z 104 na 128 (o 24). W gotowości w tym szpitalu jest nawet 300 łóżek. W ciągu tygodnia baza łóżek covidowych w Małopolsce zwiększyła się o ponad 400, w tym o około 70 wzrosła liczba łóżek respiratorowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że także ich liczba jest obecnie znacząco wyższa niż ta, która na maksymalnym poziomie została przygotowana jesienią.

Oceniając aktualną sytuację epidemiczną, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił uwagę na bardzo dynamiczny wzrost liczby zajętych łóżek respiratorowych. Od Wielkiego Piątku do dziś przybyło ich 36. Jak wskazał wojewoda, sytuacja respiratorowa jest w naszym województwie jedną z najtrudniejszych w kraju. Są przygotowane kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek respiratorowych, ale nie jest wykluczone, że konieczne będzie uruchomienie środków nadzwyczajnych.

Sytuacja w Małopolsce jest bardzo trudna, mimo że pracujemy systematycznie, wykorzystując cały potencjał. Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Podejmujemy różne działania, aby to zmienić. Jesteśmy przekonani, że przyrost intensywnej terapii będzie następował. Postaramy się zwiększyć tę liczbę, ale nie wykluczamy relokacji pacjentów pod respiratorem do innych województw. Nie można tego wykluczyć, bo ten przyrost jest bardzo duży. Musimy być na to przygotowani. Potrzeby rosną w tym obszarze wyjątkowo szybko. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. U coraz większej liczby pacjentów konieczne jest wdrażanie tych najbardziej złożonych procedur medycznych – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda nie ukrywał, że województwo sięga po zasoby, które do tej pory nie były wykorzystywane. Są wytypowane placówki medyczne, gdzie być może będzie istniała konieczność całkowitej relokacji kadry medycznej, która ma potencjał do pracy w oddziałach intensywnej terapii. Decyzje podejmowane będą w ciągu najbliższych kilku dni.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Mieszkaniec 2021-04-06 19:27
Więc widać jak rząd kłamie 19 osób potrzebowało respiratora w Małopolsce a w skali kraju 49 więc czy to nie jest kłamstwo ???
Cytować
-4 #2 Niobe 2021-04-06 20:41
Ten 2-tygodniowy lockdown trwa już 13 miesięcy. I co? Gów... o!
Cytować
-3 #3 smieszny rząd 2021-04-06 21:43
https://www.youtube.com/watch?v=f8pDeZQSxOk
Cytować
-5 #4 Majsterkowicz 2021-04-07 02:03
Ściema, ściemę pogania.
Cytować
-1 #5 fajniejest 2021-04-07 07:04
sukces goni sukces, pasmo niekończących się sukcesów ....jak za Gierka, i identycznie jak w Rosji i Białorusi obecnie
Cytować
-2 #6 Ufa 2021-04-07 08:31
Cytuję fajniejest:
sukces goni sukces, pasmo niekończących się sukcesów ....jak za Gierka, i identycznie jak w Rosji i Białorusi obecnie

Białoruś, Ukraina czy Rosja w sprawie koronawirusa dają więcej swobody obywatelom niż ten wolny zachód.
Cytować
0 #7 emeryt 2021-04-07 10:33
Brawo Rzeszów jestem ciekawy w jaki sposób dostaliście takie duże ilości szczepionek skoro wystarczy do was przyjechać i w tym samym dniu rejestracja i szczepienie nawet osoby z grupu 60+ .Nie ma co się dziwić że w Wadowicach w małopolsce jest tak duża śmiertelność na COVID skoro tylko 2 punkty POZ szczepią 30 osób na tydzień . Wczoraj dzwoniłem do punktu POZ na Wojtyłów i otrzymałem odpowiedź , że nie mają czym szczepić i że mam czekać na sms-a a jestem z grupy 70+ , a oni są na etapie wyznaczania terminów dla 80+ . Więc pytam się gdzie są nasze władze , skoro w telewizji mówią , żeby się zgłaszali do szczepienia 60+ i młodsi , dlaczego nie interweniują w MZ aby zwiększyć dostawę szczepionek . Tak mi się wydaje że problem wyszczepienia u nas , sam się rozwiąże bo ludzie starsi po prostu poumierają zanim doczekają się na swoją kolejkę do szczepienia .Zwiń

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-ewa-leniart-nie-sadze-by-byly-nieprawidlowosci-w-sprawie-szc,nId,5152175#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Cytować
-4 #8 Patogenek 2021-04-07 12:52
A niedawno mowili ze przywoza ze slaska bo u nas luz.Teraz znowu na odwrot. Ale jaja kto im kazuje opowiadac takie brednie?Tych co takie rzeczy opowiadaja powinno sie izolowac bo mozliwe zarazenie mozgowe !!!!
Cytować
+3 #9 Lol 2021-04-07 15:01
A stary szpital stoi pusty
Cytować
+1 #10 Ja 2021-04-07 15:40
Cytuję Lol:
A stary szpital stoi pusty

I co z tego? Dlaczego przychodnia na ul Karmelickiej nie szczepi?!? To skandal !!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.