Na linię kolejową nr 117 niedawno powróciły po kilkumiesięcznym remoncie pociągi. Między Wadowicam
Wandale już niszczą nowe przystanki kolejowe

Na linię kolejową nr 117 niedawno powróciły po kilkumiesięcznym remoncie pociągi. Między Wadowicami a Andrychowem wymieniono tory i trakcję a także część infrastruktury. Niestety wandale już niszczą niektóre przystanki kolejowe.

Niedawno, bo 19 grudnia 2020 roku na linię kolejową nr 117 po kilkumiesięcznej przerwie powróciły pociągi: zakończył się pierwszy etap remontu linii  między Wadowicami a Andrychowem. Dla podróżnych udostępniono wyremontowane przystanki w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie, stację w Andrychowie a także całkiem nowy przystanek Wadowice Podhalanin. Perony mają oświetlenie oraz są oznakowane. Są wyposażone w wiaty i ławki. Na stacji w Andrychowie, przystankach w Choczni i Inwałdzie nie wszystkie prace zostały jeszcze zakończone. Zamiast mocnych i trwałych barier, dla bezpieczeństwa zamontowano tymczasowe drewniane barierki.

Niestety już niszczą je wandale: ktoś połamał barierkę na przystanku kolejowym w Inwałdzie, niedawno zniszczono też takie bariery na przystanku w Choczni.

Przypomnijmy, że linia kolejowa nr 117 łącząca Kalwarię z Bielskiem, nie będzie niestety remontowana w całości: przebudowywana będzie jedynie tylko jej część, od Wadowic do Andrychowa (od km 18,600 do km 31,046). Remont będzie wykonywana etapami. Kolejny ma rozpocząć na wiosnę: od 14 marca 2021 roku zaplanowano rozpoczęcie budowy mijanki w Barwałdzie Średnim. Z tego powodu podróżnych znowu czeka Zastępcza Komunikacja Autobusowa.  Zaplanowano też przebudowę 40 przejazdów kolejowo drogowych oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowy. Takie rozwiązanie zwiększy się przepustowość trasy. Przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi.

Jak zapowiada PKP PLK, po zakończeniu remontu zwiększy się przepustowość linii kolejowej nr 117, na odcinku Kalwaria - Andrychów pociągi będą się poruszać z prędkością 80 km/h. Wszystkie prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku.

Niestety sam remont i to w tak okrojonej formie (pierwotnie remont miał objąć całą linię, od stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona do Bielska-Białej), może okazać się wielkim niewypałem. Przypomnijmy, że podobnie jak niedawno w Wadowicach,rok temu w powiecie wadowickim też odbyła się wielka feta z udziałem polityków przy okazji otwarcia po wielkim remoncie, budynku dworca kolejowego w Brzeźnicy. Tak jak i niedawno w Wadowicach, tam też zapowiadano kolejowe cuda na kiju. Do dziś nie jeżdżą tam pociągi pasażerskie..

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 Xxx 2021-02-23 14:00
Założyć monitoring przy takiej inwestycji to chyba nie są wielkie pieniądze
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.