W wieku 97 lat zmarł "Papcio Chmiel" czyli Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, uczestnik Powstania Warsz
Papcio Chmiel nie żyje. Wadowiczanka ma piękne wspomnienie i pamiątkę po nim

W wieku 97 lat zmarł "Papcio Chmiel" czyli Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, uczestnik Powstania Warszawskiego i autor kultowych komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". Wadowiczanka Małgorzata Jura może się pochwalić cudnym wspomnieniem i piękną pamiątką po nim.

22 stycznia 2021 roku będzie na pewno tym jednym smutniejszych w życiu kilku pokoleń Polaków i pewnie wielu z nich ukradkiem obetrze ociekającą łzę po policzku (jak niżej podpisany...). W wieku 97 lat zmarł Papcio Chmiel, czyli  Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, uczestnik Powstania Warszawskiego a przede wszystkim autor kultowych komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". Sporo czytelników uczyło się na nich czytać, sporej części z nich na pewno też wyrobiło specyficzne i pełne polotu poczucie humoru...


Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość - nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor...

Opublikowany przez Prószyński i S-ka Czwartek, 21 stycznia 2021

 

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie  został artylerzystą w Wojsku Polskim. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w "Świecie Przygód", a następnie w kultowym "Świecie Młodych". Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, był także Kawalerem Orderu Uśmiechu. Przeżył swoje życie pięknie, odcisnął również niebywały wkład w Polską kulturę.

Wadowiczanka Małgorzata Jura ma z jego postacią piękne wspomnienie i cudną pamiątkę. Jak opisuje, w  czerwcu 1977 roku, podczas spływu kajakowego Czarną Hańczą w którym brała udział ekipa pana Henryka a także jej taty (Jana Białowąsa, społecznik, który swego czasu mocno udzielał się m.in. przy organizacji Biegu Powsinogi jak i innych imprez sportowo-kulturalnych w naszym mieście), który był przewodnikiem spływu poznała Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Papcio Chmiel grał w karty między innymi z moim tatą. Wtedy tylko wiedziałam, że to pan od tego Tytusa ze Świat Młodych. Byłam ciekawska i pytałam jak to dziecko, o co z tymi kartami chodzi. Wtedy pan Henryk powiedział coś w stylu „narysuje Ci fajnego Tytusa ale obiecaj, że nie będziesz nam już przeszkadzać w grze”. Słowa dotrzymałam oczywiście a rysunek wyjątkowy przechowany do dnia dzisiejszego (44 lata) – mówi Małgorzata Jura.

W wieku 97 lat zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski znany jako „Papcio Chmiel”. Przez wiele lat tworzył serię...

Opublikowany przez Małgorzatę Jurę Piątek, 22 stycznia 2021

 

Oprócz kartki z Tytusem i autografem, Małgorzata ma również inną pamiątkę z tego wyjazdu: zdjęcie w Świecie Młodych, bo Papcio Chmiel relacjonował w nim meldunki ze spływu.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.